Rozsdaövezet - Veszélyben a Dunaferr

Halaska Gábor
2013-03-30 14:00
Tavaly sem sikerült stabilizálni az ISD-Dunaferr Zrt. gazdálkodását, értesüléseink szerint mintegy 26 milliárd forintos veszteséget hozott össze. Kérdés, találnak-e hosszú távú megoldást a tulajdonosok, esetleg az állammal közösen.
A Molt leszámítva az ország legnagyobb alapanyaggyártó cége az ISD-Dunaferr Zrt. A Dunaújváros mintegy harmadát kitevő, 440 hektáron elterülő acélgyártó óriás még ma is 5400 embernek (csoportszinten mintegy 7500 főnek) ad munkát, a tágabb környék legfontosabb ipari entitása. Csakhogy a válság okán immár negyedik éve masszívan veszteséges. Értesüléseink szerint a 2009-11-es, összesen közel 60 milliárd forintos mínuszt követően tavaly az előzetes adatok szerint további mintegy 26 milliárdos veszteséget hozott össze.

A Dunaferr 51 százalékos tulajdonosa az orosz Alekszandr Katunyin üzletember birtokában lévő Carbofer, amely mögött részint az orosz állami Vnyesekonombank áll. A kisebbségi paketten az ukrán ISD két legfelső tulajdonos-vezetője. A meglévő, a hírek szerint mintegy 2,8 milliárd dolláros, kötelezettségállomány átstrukturálása és visszafize-tése is komoly gondot okoz. A törlesztéssel és a Dunaferr-rel 2008-ig nem volt nagy probléma, hiszen a konjunktúra kedvezett az acélipar nagy vásárlóinak, például az építőiparnak, a járműgyártásnak és a közlekedési infrastruktúra-fejlesztőknek. A Dunaferr 2004 és 2008 között összesen közel 144 milliárd forintnyi adózás előtti eredményt mutatott ki. Csakhogy az ágazat azóta tartó gyengélkedése, a nagy hitelekkel karöltve, nehéz éveket hozott.

Az már csak apró közjátéknak tűnik, hogy a jogi értelemben vett Dunaferr fő tulajdonosa, az orosz tőkével működő Steelhold Limited ciprusi cég, így az ottani bizonytalanságok is érinthetik. Az ügyet ismerő informátoraink szerint az a fő kockázat a magyar ipar számára, ha a Dunaferr idén januárban a hivatalos kommüniké szerint átépítésre leállított I-es kohót nem újítja fel időben. Év végén ugyanis az előírások szerint ideiglenesen a II-est is le kell kapcsolni, ez az I-es újraindítása nélkül messzemenő következményekkel járna. A hipotetikus teljes leállás a konverterüzemet és a folyamatos acélművet (FAM) érintené, vagyis a teljes úgynevezett folyékony fázist.


A gyár fennmaradásáért dolgozik a menedzsment és a tulajdonosok is, de jelenleg állami háttértárgyalásokról nincs tudomásom - mondta el a Figyelő kérdésére Mezőközy András, az ISD-Dunaferr Zrt. szóvivője. Az I-es kohó felújításáról, amely mintegy 3 hónapot vesz igénybe, még nem született döntés, az ehhez szükséges állapotfelmérés és a tulajdonosoknak szóló előterjesztés most készül. A szóvivő szerint még korai arról nyilatkozni, hogyan alakul a folyékony fázis sorsa. „Nem lehet sem sürgetni a döntést, sem előre látni jelenleg abban a kérdésben, hogyan alakul az I-es és a II-es kohó felújításának az ügye" - fogalmazott a szóvivő.


A Dunaferről szóló teljes cikket elolvashatja a Figyelő 2013/13-ik számában.