Offshore-leaks - Putyin cimborái is ügyeskednek - HÁTTÉR
2013-04-05 16:26
Vlagyimir Putyin birodalmában számos nagy halra akadtak a külföldi adóparadicsomok kihasználói után kutakodó újságírók, listájukon egyaránt akadnak orosz menedzserek és politikusok - írta a Die Welt.
Az orosz gazdaság szorosan kötődik az úgynevezett offshore államokhoz. Számos orosz nagyvállalat tulajdonosainak névsora olyan alapítványok és cégek dzsungelét mutatja, amelyeket Cipruson, Svájcban vagy a Brit Virgin-szigeteken jegyeztek be. Tavalyi választási hadjárata során Putyin hadat üzent az adóparadicsomoknak. Ha akkori szavait komolyan gondolta, akkor ma örülnie kellene a csütörtökön megszellőztetett adatoknak. Ám az orosz hatóságok hallgatnak. Félnek attól, hogy rájuk nézve kellemetlen információk kerülhetnek napvilágra.
Az orosz elnök egy jó ismerőse is tulajdonosa egy postafiók-cégnek - írta a német újság a Vedomosztyi című orosz gazdasági napilapra hivatkozva. Az illető nem más, mint Valerij Golubjev, a Gazprom energiakonszern igazgatótanácsának elnökhelyettese; az ő tulajdonában van a Sander International Inc. cég fele. Golubjev a szovjet érában - akárcsak Putyin - a titkosszolgálatnál (KGB) dolgozott. A 90-es években pedig kollégák voltak: mindketten a szentpétervári önkormányzatnál tevékenykedtek. A Brit Virgin-szigeteken bejegyzett céget 2008-ban alapították, majd még ugyanabban az évben felszámolták. Hogy milyen tevékenységet folytatott, és milyen pénzeszközök áramlottak keresztül rajta, azt nem lehet tudni.Golubjev kijelentette, hogy az egykori cégnek semmi köze nem volt a Gazpromhoz.
A Sander International Inc. másik tulajdonosa érdekes módon szintén egy Gazprom-menedzser volt: Borisz Pajkin. Ő állt a gázóriás egyik leányvállalata, a Gazprom Sozinvest élén. Utóbbinak a profilját építőipari beruházások alkotják, köztük egy szentpétervári stadion és a Szocsiban jövőre rendezendő téli olimpiához kapcsolódó szállodák.További jól csengő név az offshore-leaks listáján Igor Suvalov miniszterelnök-helyettesé. Felesége állítólag tulajdonrésszel bír több, a Virgin-szigeteken bejegyzett cégben. Tavaly ilyenkor a Financial Times és a The Wall Street Journal arról számolt be, hogy a Suvalov család offshore-alapítványa évekkel korábban 17,7 millió dollárért vásárolt Gazprom-részvényeket.
Nem sokkal később az orosz kormány liberalizálta a kereskedelmet a gázipari konszern részvényeivel, mire azok árfolyama alaposan felszökött. Amikor Suvalovék négy évvel a "bevásárlás" után túladtak Gazprom-pakettjükön, a két üzleti újság becslése szerint 80-100 millió dollár hasznot söpörtek be.Mihail Fridman orosz milliárdos is több céggel rendelkezik a Brit Virgin-szigeteken. Vagyonát a Forbes magazin 16,5 milliárd dollárra taksálja. A peresztrojka kezdete után nem sokkal Fridman - üzleti partnereivel együtt - létrehozta az Alfa Groupot, amely idővel a legnagyobb orosz konszernek egyikévé nőtte ki magát. Tulajdonosa emlékezetes csatát vívott a TNK olajkonszern birtoklásáért a hírhedt "alumíniumkirállyal", Mihail Csernojjal.A korábbi ipari és energetikai miniszterhelyettes, Andrej Reusz a Vedomosztyi szerint részesedéssel bír a Dreemlover Ltd. nevű cégben. Ő nemrég még az Oboronprom nevű hadiipari céget irányította, amely helikoptereket és hajtóműveket gyárt az orosz hadsereg számára.
Vlagyimir Margelov hadiipari menedzser (a fivére az orosz felsőház tagja) állítólag szintén két offshore cég tulajdonosa.Moszkvában jelenleg zajlik az orosz fogdában meghalt Szergej Magnyitszkij elleni per. A néhai ügyvédet adócsalással vádolja az ügyészség. Számos - főleg külföldi - megfigyelő azonban úgy véli, Magnyitszkij rájött egy korrupciós ügyre, és ez lett a veszte.
Az oknyomozó újságírók nemzetközi konzorciumának (ICIJ) dossziéiban bizonyítékok vannak a "Magnyitszkij-listán" szereplő egyének ellen - közölte a szervezet, amely több nemzetközi médium révén csütörtökön tette közzé a 260 gigabájt nagyságú adattömeg egy részét a szupergazdagok adóelkerülési trükkjeiről. Az ICIJ szerint Magnyitszkij rájött, hogy az orosz állam 135 millió eurót utalt át színlelt adójóváírás címén olyan cégeknek, amelyeket elloptak a Hermitage Capital alapítványtól. Az ügyben szerepet játszottak az orosz adóhivatal és belügyminisztérium alkalmazottai is.
MTI