Cserét kérnek a vállalkozók

SZIRMAI S. PÉTER, VÁCZI ISTVÁN
2013-04-12 12:21
Örülnek a középvállalati vezetők a jegybanktól induló kedvező kamatozású hitelnek, de a pénzintézetek várható reagálása miatt egyben szkeptikusak is.
Remek ötlet, főleg, ha a hitel mellé piacot is adnak - ironizál a 2 százalékos hitelcsomag hírére reagálva az egyik hazai járműgyártó. Nincs egyedül, a megkérdezett kisvállalkozók többsége jónak tartja ugyan az ötletet, de élénkebb kereslet nélkül nem elegendőnek ahhoz, hogy erőre kapjon a gazdaság.

Nádasi Tamás, a vízgazdálkodási fejlesztéseket végző Aquaprofit Zrt. elnöke szerint a csomagnak éppen az lenne a lényege, hogy a bankok könnyebben hitelezzék a kkv-kat, és ezzel felpörögjön a gazdaság. Jelenleg ugyanis nem szívesen nyújtanak kölcsönt a bankok ennek a vállalati körnek.

13 százalék helyett

Attól, hogy az MNB kedvezményesen adja a bankoknak a forrást, az még ugyanúgy fut keresztül a pénzintézetek rendszerén. Nádasi Tamás szerint olyan cégek számára kellene juttatni ebből a nem túl nagy forrásból, amelyek jó üzleti tervvel, piacképes ötletekkel, projekttel rendelkeznek, ezáltal élénkítik a mélyponton lévő gazdaságot. Nem olyanoknak, amelyek csak a meglévő hiteleiket akarják lecserélni.

Pedig a megkérdezett cégvezetők többsége éppen a korábbi, magas kamatú kölcsönei kiváltásához szeretne segítséget. Az egyik jármű-kereskedelmi cég vezetője abban bízik, hogy 12,99 százalék kamatú Széchenyi-kártyás vállalkozásfej-lesztési hitele helyett tud majd 2 százalékos forráshoz jutni.


A bankok döntenek

Szalma Botond, a Fluvius Hajózási Kft. ügyvezetője a kedvező kölcsönnel a társaság mintegy 3 millió euró összegű, hajóvásárlásokra felvett beruházási hiteleit szeretné olcsóbbra cserélni. Ehhez azonban az iparág sajátosságai, a lassú megtérülés miatt 15-20 éves lejáratú kölcsönökre lenne szüksége.

Nagy változást ráadásul nem is vár a hitelhez jutásban, mert ezután is a kereskedelmi bankok döntik el az illető hitelképessége alapján, hogy ki részesülhet a kedvező kölcsönben.

További vállalkozói reakciókat a Figyelő hetilap április 11-i, idei 15. lapszámában olvashat.