Íme, a nulla energiás ház

2013-04-10 15:22
Az Európai Unióban 2020 után már csak közel nulla energiamérlegű házak épülhetnek, egy ilyen nulla energiás házat a szerdán nyitó Construma kiállításon is megtekinthetnek a látogatók.
Kárpáti József, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége könnyűszerkezet-építő tagozatának, a MAKÉSZ-nek az elnöke a szakkiállításon tartott sajtótájékoztatón, szerdán Budapesten elmondta: egy nulla energiás készház ára 30 százalékkal drágább a hagyományos készházhoz képest, négyzetméterenként 260 ezer forint körüli összegért már felépíthető. A kiállításon felépített házban bemutatják a nulla energia eléréséhez szükséges eszközöket és megoldásokat. Az első lépés a ház jó hőszigetelése, a működtetéséhez szükséges minimális energiát pedig megújuló forrásból kell előállítani - mondta az elnök. Bemutattak egy farostból készült szigetelőanyag-újdonságot, a már ismert természetes alapanyagú hőszigetelő, a használt újságpapír mellett. A másik újdonság a vályog vakolat, amely magába szívja a lakásban keletkező kellemetlen szagokat, például a dohányfüstöt.

A nulla energiafelhasználás eléréséhez napkollektort és napelemet szerelnek a házak tetejére. A napkollektor adja a meleg vizet és rásegít a fűtésre. Az energiafelhasználás mérlege úgy lesz nulla, hogy a napelemek által termelt, pillanatnyilag felesleges energiát betáplálják a hálózatba, majd csúcsidőben onnan visszavásárolják. Kárpáti József elmondta: felújítással is nulla energiássá tehető egy ház, de nem biztos, hogy megéri, miután 3 millió forintnál kezdődik egy átlagos családi ház energiát megtakarító felújítása. A tájékoztatón idéztek egy uniós összehasonlítást, amely szerint egy energetikailag C-kategóriás, azaz átlagos, a követelményeknek megfelelő ház éves fogyasztása négyzetméterenként 160 kilowatt Magyarországon, Nyugat-Európában mindössze 50-80 kilowatt. A megtakarításnak tehát van tere, különös tekintettel arra, hogy az EU-ban 2020 után már csak közel nulla energiás házak épülhetnek.
MTI