Megmérettettünk - Nem kevesebb, mint hatezer jedi van közöttünk

Kovács Lilla, Hermann Irén
2013-04-14 14:00
Melyik régióban a legstabilabbak a párkapcsolatok? Nőtt-e a gyermeküket egyedül nevelő apák aránya? Mekkora a lakások átlagos alapterülete? A Figyelő a népszámlálás adataiból szemezgetett.
Debrecen és Sopron is kiürült a legutóbbi népszámlálás óta - legalábbis képletesen, ennyivel vagyunk ugyanis kevesebben a 2001-es állapotokhoz képest. Ennél jobb hír, hogy az érettségizettek és a felsőfokú végzettségűek aránya egyaránt emelkedett, aggályos ugyanakkor, hogy száz munkanélküliből immár tíz diplomás. Viszont legalább 140 ezer magyar állampolgár él egy évnél hosszabb ideje külföldön, egy évnél rövidebb ideje a népesség 0,7 százaléka. Az elmúlt évtizedben a házasságok száma folyamatosan csökkent. A párkapcsolatokból egyre inkább házasság nélküli együttélések lettek, és nagyban nőtt a hajadon nők és nőtlen férfiak száma.

A 2001-ben mért adatokhoz képest csaknem 10 százalékkal nőtt az aktív népesség (azaz a foglalkoztatottak és a munkanélküliek) aránya. Ennek hátterében a társadalom elöregedése, valamint a nyugdíjkorhatár emelése áll - utóbbi eredményeképpen az 55-59 éves nők még a munkaerőpiacon vannak, szemben a tíz évvel ezelőtti helyzettel.
A foglalkoztatottak csaknem 7, a munkanélküliek azonban 37 százalékkal vannak többen, mint a legutóbbi cenzus alkalmával. Érdekesség, hogy 6000 ezer honfitársunk vallotta magát jedinek.

A lakásszám Közép-Magyarországon és Nyugat-Dunántúlon emelkedett legnagyobb mértékben. Nőtt emellett - és egy településtípustól és régiótól független jelenség - a nem lakott lakások száma: 2001-ben arányuk még 9 százalék körül mozgott, 2011-re már 11 százalékra nőtt.

További részletek a Figyelő 15-dik számában.