Brüsszelben folytatódhat a dinnyekartell-ügy?

Kende Katalin
2013-04-16 07:00
Mindaddig, amíg a mezőgazdasági kartellek vizsgálatában a GVH mozgásterét jelentősen korlátozó, európai és világszinten is precedens nélküli törvény hatályban van, nem várható, hogy a versenyhivatal aktivitást mutasson e téren. Ezáltal sérülhet a magyar piaci szereplők versenyképessége és a fogyasztók érdeke is - nyilatkozta Tóth Tihamér a Réczicza White & Case ügyvédi iroda tagja (korábban a Versenytanács elnöke) a Figyelo Onlinenak. Véleménye szerint azonban a dinnye-ügynek nincs feltétlenül vége, a cégek még mindig tarthatnak attól, hogy Brüsszelben velük szemben kartellezés miatt eljárást indítanak.
Mint azt a Gazdasági Versenyhivatal korábban bejelentette, megszüntette az eljárást a dinnyekartell résztvevőivel szemben. A versenyfelügyeleti eljárást 2012. augusztusában indította az ALDI Magyarország Élelmiszer Bt., az Auchan Magyarország Kft., a CBA Kereskedelmi Kft., a Lidl Magyarország Kereskedelmi Bt., a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. és a TESCO-GLOBAL Áruházak Zrt., továbbá a Magyar Dinnye Szövetség Közhasznú Egyesület és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ellen. Ugyanis azok vélelmezhetően megegyeztek a Magyarországon termesztett görögdinnye 2012. július közepétől alkalmazandó áraiban, illetve abban, hogy Magyarországon kívül megtermelt dinnyét nem, vagy csak diszkriminatív árazással forgalmaznak itthon.

A kifogásolt dinnyeakció bejelentésén Budai Gyula és Fazekas Sándor agrárminiszter is jelen volt. Az erősen kartellgyanús megállapodást a Fidesz a Szakmaközi törvény módosításával kívánta megvédeni. A javaslat - mint arról a Figyelo Online is beszámolt - nagy ellenkezést váltott ki a versenyjogi szakértők körében, de nem lelt maradéktalan egyetértésre a kormánypárti képviselők között sem. A parlament azonban 2012 őszén megszavazta a módosítást, amely szerint a mezőgazdasági termékeket érintő - akár folyamatban lévő - kartelleljárásokban a GVH köteles kikérni a vidékfejlesztési miniszter állásfoglalását a hazai versenyjog alkalmazhatóságáról, és eljárását csak az ő álláspontja alapján folytathatja. A GVH tehát megkereste a vidékfejlesztési minisztert, aki úgy foglalt állást, hogy dinnye-ügyben nem állapítható meg versenyjogsértés.

A pénteki versenyhivatali közlemény szerint a Szakmaközi törvény módosítása gyakorlatilag kizárja a versenytörvény alapján a kartellezéssel kapcsolatos jogsértések szankcionálását agrártermékek vonatkozásában. Jóllehet a miniszter állásfoglalása az uniós jog alkalmazhatóságát nem érinti, a Szakmaközi törvény az Európai Unió Működéséről Szóló szerződés 101. cikke vonatkozásában is korlátozni törekszik a szankció kiszabásának lehetőségét. A GVH úgy ítélte meg, hogy a jogkövetkezmény nélküli, pusztán a jogsértés kimondására irányuló eljárás a jelen körülmények között nem vezethet a verseny feltételeinek érdemi javulásához. Álláspontja szerint a jelenlegi szabályozási helyzet jogbizonytalanságot teremt a mezőgazdasági termékekre irányuló kartellek megítélésében. A közérdek hatékony védelme nem volt biztosítható az eljárás további folytatásával. Minderre tekintettel az eljárást megszüntette.

Tóth Tihamér megkeresésünkre kifejtette: a GVH bátran bevállalta, hogy a minisztériumi támogatást élvező állítólagos kartellel szemben is eljárást indított. Ezt követően fogadta el az Országgyűlés azt a szakmaközi törvénymódosítást, amely jelentősen korlátozta a GVH mozgásterét a mezőgazdasági kartellek vizsgálatánál. Amíg ez az európai és világszinten is precedens nélküli törvény hatályban van, nem várható, hogy a GVH aktivitást mutasson e téren, miáltal sérülhet a magyar piaci szereplők versenyképessége és a fogyasztók érdeke is -hangsúlyozta a szakember. Hozzátette: a GVH sajtóközleményének vége viszont egyfajta figyelemfelhívás, nevezetesen, hogy a versenyhatóság a magyar jogi alapon döntött, ami azonban nem jelenti azt, hogy akár a dinnyekartellt is az EU Bizottság ne vizsgálhatná, s ne vethetne ki akár a szokásos magyar bírságoknál is nagyobb bírságot az uniós versenyjog alapján.

A versenyjogi szakember rámutatott arra is: ez vizsgálói megszüntetés, amit a bejelentő megfellebbezhet a Versenytanácsnál. A végzés is utal arra, hogy a bírságolást korlátozó törvényi rendelkezés sértheti az uniós jogot. Nem lenne meglepő, ha az EU Bizottság e kérdésben jogsértési eljárást indítana Magyarországgal szemben. De ettől függetlenül is, a cégek még mindig tarthatnak attól, hogy a brüsszeliek velük szemben a kartell miatt eljárást indítanak. Ugyan a GVH nem fejezte be a tényállás teljes feltárását, de a megszüntető végzésben írtak alapján nincsenek könnyű helyzetben az eljárás alá vont vállalkozások. Az állítólagos kartell miatt károsodott kereskedők pedig - például azok, akik nem tudtak külföldi görögdinnyét eladni - kártérítésért beperelhetik az áruházakat, mondta Tóth Tihamér.