Kiűzetés az adóparadicsomból

Csapás a szupergazdagokra
Brückner Gergely
2013-04-18 06:06
Az elmúlt egy hónapban több súlyos csapás is érte a vagyonukat offshore paradicsomokban tartó magánszemélyeket. Ciprust a nagyobb bankbetétek drasztikus megadóztatása ütötte ki. Franciaországban maga a költségvetési miniszter bukott le. Tucatnyi adóparadicsomból pedig e-mailek, dokumentumok milliói szivárogtak ki, és leplezték le a bujkáló korrupt politikusokat, adócsaló üzletembereket, de még diktátorcsaládokat és fegyverkereskedőket is. Felgyorsultak a különböző adó- és banki információk európai, illetve részben globális adatcseréi is. A hazai offshore-ozók is egyre többet kockáztatnak.
Huszonháromezer lakos, jelentős, elsősorban az Egyesült Államokból érkező turistaforgalom és közel egymillió offshore cég székhelye – ez a Brit Virgin-szigetek. Egy olyan karib-tengeri szigetország, amely brit tengerentúli terület, de független a jogrendszere. Ciprust 800 ezer lakos, északi török megszállt terület, némi nyugat-európai és jelentősebb orosz idegenforgalom jellemzi, amely mindkét irányból sokszor éppen az offshore ügyintézéssel kapcsolatos. Korábban az ország nemzeti össztermékéhez képest nyolcszoros méretű volt a pénzügyi szolgáltató szektor, amelyet drasztikus karcsúsításra ítélt az Európai Unió és az IMF.

A két offshore paradicsomot egyaránt 2013 elején érte el a végzete – igaz, más-más irányból. A brit szigetvilágból több millió titkos adat került nyilvánosságra egy összehangolt akció keretében, amelyet a washingtoni székhelyű International Consortium of Investigative Journalists...

A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2013/16 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!