Brian David Johnson: Milyen jövőt szeretnénk?

Izsák Norbert
2013-04-22 17:59
Nem kell félni a jövőtől, de tennünk kell azért, hogy a lehető legjobb forgatókönyv valósuljon meg - állítja Brian David Johnson, az Intel vezető mérnöke és futurológusa, aki a steampunk elismert kutatójaként azt hirdeti, hogy az embereknek a technológiával való viszonya egyre inkább megváltozik.
- A Time Magazine-nak adott interjújában azt állította, hogy a steampunk már átcsapott a politika területére is. Mire gondolt?


- Margaret Killjoy, a Magpie néven is ismert blogger a steampunk apropóján is falhoz állítja a politikusokat a kapitalizmussal és a globális iparral kapcsolatban. A mai kor ugyanis sok hasonlóságot mutat e tekintetben is a viktoriánus évtizedekkel. Akkor a korai kapitalizmus zsákmányolta ki az embereket, most pedig multinacionális cégek szervezik ki ázsiai gyárakba, borzasztó körülmények között, éhbérért dolgoztatott emberek közé a gyártást. A steampunk teret és lehetőséget ad arra, hogy erről is beszélgessünk.


- Nemrégiben arról tweetelt, hogy a számítógépek egyre pontosabban tudják felmérni, ha valaki hazudik. Mennyiben fogja ez a technológia megváltoztatni az életünket?


- Néhányan azt vetették fel, hogy a jövőben nem lehet majd hazudni. Ez teljesen elborzasztott, mivel minden ember hazudik. Felmérések szerint napi átlag 1,6 hazugság csúszik ki a szánkon - férfiak kicsit többször hazudnak mint a nők. Vannak kegyes hazugságok, udvarias füllentések, de előfordulnak büntetőjogi kategóriával mérhető félrevezetések, rágalmak is. És persze ott van a parttalan hadoválás, amit angolul bullshittingnek mondanak. Megijeszt, ha azt hallom, hogy a technológia majd a jövőben megszünteti a hazugságot, mert ezzel az emberségünk egy részétől fosztanának meg, és mindez azt jelzi, hogy az ilyen vészmadarak nem értették meg az emberi lélek és közösségek bonyolult rendszerét, működését. Szóval, kizártnak tartom, hogy ide jusson a társadalom, és pontosan azért kell dolgoznunk, hogy ez a jövő ne következhessen be.


Névjegy:
Brian David Johnson
- 40 éves
- már 10 éves korában felvett kurzusokat a New York-i New School for Social Research-ben, ahol interdiszciplináris tanulmányokból diplomázott 1993-ban
- foglalkozott robotikával, de mérnökként inkább az informatikai rendszerek építését tekintette fő mesterségének
- az Intel vezető mérnöke és hivatalos futurológusa
- science fiction regényeket ír, de a steampunkról egy történésszel írt könyve, az idén februárban megjelent Vintage Tomorrows volt eddigi legnagyobb dobása
- Nős, szeret hegyet mászni és futni, és rendszeresen beveszi magát a vadonba, ahol nincs se villany, se vízszolgáltatás, de még csak térerő se

A cikk további érdekes részleteit a Figyelő 16-dik számában olvashatja.