Balhés időszak a hedge fund ágazatban

Faluvégi Balázs
2013-04-18 08:58
Tavaly is akadtak igazi sztárok a hedge fundok világában, de a többség rossz teljesítménye mellett rengeteg morálisan is megkérdőjelezhető botrány rombolta az ágazat tekintélyét.
Jelzálog alapú értékpapír. A világ fejlett részen szinte minden befektető gyomra görcsbe rándul e kifejezés hallatán. Nem is csoda, mivel a 2008-as pénzügyi válságot, amelyet évekig elnyúló, hatásait tekintve ma is nagymértékben érezhető a reálgazdaságban világszerte, éppen a csomagban értékesített jelzálog alapú követelések robbantottak ki. A legbölcsebb hedge fund menedzserek viszont éppen ott keresgélnek, ahol a többségnek eszébe sem jutna kutakodni. A tavalyi év legnagyobb nyertesei is ezek közé tartoznak, hiszen az egymilliárd dollár feletti alapok közül az első két helyen a jelzálog alapú értékpapírokon „arbitrázs" stratégiát alkalmazó hedge fundok végeztek. A dobogó legfelső fokán egy kevéssé ismert cég, alig ismert arca áll, az indiai származású Deepak Narula által vezetett Metacapital Management 41 százalékos tavalyi éves hozamot ért el.

A második legsikeresebb hedge fundot, egy az Egyesült Államok mindkét nagy partjától többezer mérföldre, egy Nagykanizsa méretű városból irányítják. A Minnesota-ban található Minnetonka ad otthont az ország legnagyobb árbevételű, nem nyilvános társaságának, a Cargill-nek, amely egy konglomerátum, főként élelmiszeripari túlsúllyal. Ennek a vállalatnak az alkalmazottai léptek ki és alapították meg Pine River nevű hedge fundjukat, amely tavaly Narula alapjához hasonló stratégiával 33 százalékot keresett befektetőik számára.

Ám a szakma egésze nem teljesített jól, és sok botrány is tarkította a tavalyi évet, amelyről a Figyelő cikke részletesen is beszámol. Álljanak itt végezetül a szakma tavalyi számai: A hedge fund ágazat teljes kezelt tőkéje az utóbbi hónapokban meghaladta a 2600 milliárd dolláros állományt, egyben az eddigi, 2007-es rekordot is, ami arra utal, hogy az ágazat kiheverte a válságot. Ám a befektetők még mindig óvatosak, hiszen az 1 éves időtávban nézett 145 milliárdos vagyon növekedésének mindössze 20 százalékát adta a frissen befolyt tőke, a többit a hedge fundok befektetetési teljesítménye jelentette. A tőzsdei indexeket rendszeresen követő olvasók számára persze feltűnhet, hogy ez utóbbi sem egy olyan szám, amire büszkék lehetnek az ágazat tagjai. Az 5 százaléknál kisebb átlagos hozam súlyos lemaradást jelent a részvénypiacok szárnyalásához képest, és ez még akkor sem vigasztalja a befektetők többségét, ha a kockázatmentesnek tekintett hozamok nulla közelében vannak jó ideje. A Credit Suisse Dow Jones Hedge Fund Index alig mutat kedvezőbb képet. A 7,67 százalékos 2012-es teljesítmény több mint 8 százalékkal marad el a fő benchmark-nak tartott S&P 500 teljesítményétől. A portfólió menedzserek vesszőfutásának tartott időszak tovább folytatódott az idei év első negyedévében, mivel egyetlen negyedév alatt 4 százaléknyi lemaradást sikerült összehoznia az ágazatnak.