Veszélybe kerülhet a gyógyszerellátás

Nógrádi Tóth Erzsébet
2013-04-18 09:01
Hét milliárd forintot takarított meg tavaly a betegeknek az OEP a gyógyszercégek közötti gyógyszerár versenyen. Nem vitatja ezt a MAGYOSZ, ám úgy véli, a folyamatos licitálás veszélyeztetheti a betegek gyógyszerellátását, és nehéz helyzetbe hozz a hazai gyógyszeripart.
Sok esetben veszélyezteti, veszélyeztetheti a betegek gyógyszerellátását a gyógyszercégek közötti vaklicit - mondta a Figyelő online munkatársának Ilku Lívia, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) igazgatója annak kapcsán, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) bejelentette: a cégek versenyeztetésével 7 milliárd forinttal volt kevesebb tavaly a betegek gyógyszertérítési díjának összege.
Nem vitatja ezt Ilku Lívia, de kijelentette: előfordult, hogy egy-egy hatóanyag csoportban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által meghatározott termék csoportban, az úgynevezett preferált ársávban egy gyógyszer üti csak meg az elvárt legalacsonyabb árszintet. A legutóbbi árlicit hatására április elsejétől például 36 olyan csoport van, ahol az említett ársávon belül egy gyógyszer maradt csak, 47 csoportban kettő, 49-ben pedig három. A legkritikusabb a helyzet az 1 termékes csoportokban, ahol nem áll más gyógyszer a betegek rendelkezésre, ezért a MAGYOSZ úgy látja, hogy ellátás-biztonsági szempontból van még mit korrigálni a jogszabályokon.



Bár Ilku Lívia azt elismeri, hogy az elmúlt évben két előrelépés történt a betegek ellátásának biztonsági szempontból. A preferált ársávban ugyanis 1 százalékról 3-ra emelték az OEP által támogatott termékcsoportokba a bekerülési küszöböt. Ez azt jelenti, hogy a gyógyszer piaci forgalmának a licitet megelőző hat hónapból legalább egymás utáni kettőben el kell érnie a 3 százalékot. A másik pozitív módosítás az volt, hogy a legalacsonyabb gyógyszer árához képest a 5 százalékról 10-re emelték a bennmaradási sávot. Azaz csak akkor esnek ki a támogatásból a készítmények, ha a preferált ársávtól 10 százalékkal drágábbak a gyógyszerek. Ilku Lívia szerint ugyan vannak országok, ahol hasonló időszakonként, vagy akár havonta árlicitet hirdet a biztosító a gyógyszercégeknek, ám úgy fogalmazott: a magyarok tradicionálisan ragaszkodnak bevált orvosságaikhoz. Így előfordul nem is ritkán, hogy a félévente más és más gyártótól kínált orvosságot - ha azonos is a hatóanyaga - nem fogadják el a betegek, vagy ha ki is váltják a patikákban, nem szedik be azt. Ennek következménye lehet, hogy a betegségük súlyosbodik, és sokkal többe kerül majd a kórházi gyógykezelésük az OEP-nek, mint a háziorvostól ajánlott gyógyszeres terápia költsége.

Az igazgató asszony felhívta a figyelmet arra, hogy az eddigi négy vaklicit során jócskán kiestek gyógyszerek a biztosító által támogatotti körből, 2011. októberben 71, 2012. áprilisban 95, tavaly októberben 77, most áprilistól pedig 43 termék „delistázódott". Ám ez nem csupán a gyógyszerválaszték apadását jelenti, de azt is, hogy a nyomott árak kényszerítő gazdaságossági lépésekre is kényszerítik a gyógyszercégeket, árbevételük egyre inkább az exportból kerül ki. Mint mondja: 2011. október és 2013. július 1. között 893 hazai gyógyszer került és kerül ki az OEP támogatásból, amelyből 324 a MAGYOSZ tagvállalatait érinti. Ezt azért is nehezményezik, mivel jelenleg is 13 468 ezer embernek adnak munkát, jeelntős adó- és járulék fizetők, beruházásaik és a kutatás-fejlesztésre költött forrásaik összege tavaly meghaladta a130 milliárd forintot.