„Köztünk maradjon" című verseskötetéért Kántor Péter kapta az Artisjus Irodalmi Nagydíjat 2013-ban. A fődíjas mellett Szvoren Edina, Szálinger Balázs és Szőnyei Tamás írók részesültek elismerésben a közös jogkezeléssel foglalkozó egyesülettől. Idén először a díjat anyagi támogatás nélkül kellett átadniuk.
A közös szerzői jogkezeléssel foglalkozó Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület 2006-ban hozta létre Irodalmi Alapítványát, és azt az irodalmi díjat, amelyet idén először pénzjutalom nélkül adtak át. Eddig összesen 31 költőt és írót ismert el ezzel a díjjal az Artisjus Alapítvány. A szerzői jogi törvény 2011-es módosítása (amely 2012 januárjától lépett életbe) következtében ugyanis a közös jogkezelő szervezetek kulturális célra elkülönített kereteiket már nem adhatják közvetlenül saját alapítványuknak. A szerzői jogdíjakból összegyűlt támogatást ezentúl a Nemzeti Kulturális Alapnak (NKA) kell átutalniuk, ahol annak felhasználásáról egy miniszter által kinevezett kuratórium dönt. „Úgy éreztük, presztízsértéke miatt idén is kiosztjuk a díjainkat, és mivel az NKA is köteles irodalmi célra fordítani az Artisjus által gyűjtött pénzt, reméljük, az is jó helyre kerül" - mondta a Figyelő Online-nak Victor Máté, zeneszerző, az Artisjus elnöke. „Nagyjából évi tizenhárom millió forintról van szó irodalmi jogdíjak esetében."
|
Hasonló a helyzet - csak nagyságrendekkel nagyobb összeggel - zenei téren is. A 2012-es év zenei jogdíjaiból az Artisjus által NKA-nak átutalt összeg meghaladta a 400 millió forintot. (A többi közös jogkezelő szerv által gyűjtött pénzzel együtt a végső összeg akár az 500 millió forintot is elérheti.) Egyelőre az egyesületnél senki nem vetette fel, hogy megváltoztassák alapszabályukat és a jövőben ne különítsenek el összeget, pedig erre megvan a lehetőségük, s ebben az esetben a fennmaradó összeget a szerzők maguk között oszthatnák fel.