Az 5415 koncesszió kissé felülmúlja a várakozásokat, korábban ötezernél húzták meg a lélektani határt, hogy a rendszer működőképes-e - mondta Gyulay Zsolt a hétfőn este kihirdetett eredményről. Az első fordulóban 1417 koncesszió nem kelt el, kétezernél kevesebb lakosú településeken - közölte a vezérigazgató. Hozzátette: a második forduló néhány napon belül elindul, kiírják a pályázatot.Gyulai Zsolt emlékeztetett: a törvény alapvetése a fiatalkorúak védelme.
Az új dohányboltokba 18 éven aluliak nem léphetnek be, illetve nem szolgálják ki őket. A nyertesek húsz évre szóló jogosultságot szereztek, amivel a családjuk megélhetését biztosítják, ezt nem fogják kockáztatni - fogalmazott a vezérigazgató. Gyulay Zsolt elmondta azt is: a következő időszakban tájékoztatják majd a dohányboltosokat, illetve a lakosságot, hogy a fogyasztóvédelemmel és az adóhatósággal együtt a dohánykereskedelmi nonprofit zrt. milyen ellenőrzési módszert dolgoz ki. Hozzátette: a társaság a koncessziós szerződésben foglaltak betartását fogja ellenőrizni. A nyertesekkel 30 napon belül megkötik a szerződést, ezután még van egy kis idő, hogy beszerezzék az engedélyeket, és valószínű, hogy július 1-jétől nagyon sok dohánybolt meg fog nyitni - mondta Gyulai Zsolt.
Koncessziók és települések
A Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt. április 22-én este nyilvánosság elé tárta mintegy 5 415 darab dohánytermék-kiskereskedelmi jogosultság (ismertebb nevén nemzeti dohánybolt) odaítéléséről hozott döntését. A pályázati nyertesek listáját vizsgálva megállapítható, hogy e jogosultságok 1 717 település 3 515 különböző pályázója között oszlanak el. Egy pályázó ugyanis nemcsak egy, hanem maximum 5 darab jogosultságra nyújthatott be pályázatot. A rendszerben túlnyomórészt a kisebb volumenben működő, egy-két üzletet működtetni kívánó pályázók lettek az állami monopólium haszonélvezői - derül ki a Budapesti Corvinus Egyetem és az Enrawell közös gyorsjelentéséből.
|
Ebben természetesen szerepet játszik a kisméretű települések nagy száma is. Akadnak azonban kivételek is. Az országban 29 pályázó nyert egymaga öt darab koncessziót. Ez 13 településen fordult elő, melyek közül kiemelkedik Győr, Pécs és Szombathely. Ezeken a megyeszékhelyeken több ízben is előfordult, hogy a maximális számú koncessziót nyerte egy pályázó. Ily módon például a Szombathelyen kiosztott 40 koncesszió fele 4 pályázó kezében koncentrálódik. 26 településen összesen 49 pályázó örülhet a megszerzett négy engedélynek. A három és kettő koncessziót elnyert jogosultak száma 102 és 363. 4 602 nyertes pedig 1 473 településen árulhatja majd dohánytermékeit.
Megjegyzendő, hogy az elnyert koncessziók számának összehasonlítása során csupán az egyes pályázókat lehetséges vizsgálni. Ugyanakkor a névhasonlóság miatt több esetben feltételezhető, hogy egy-egy településen családtagok külön-külön is nyertek koncessziós jogokat, így előfordulhat, hogy egy család kezében akár 6-8 koncesszió összpontosul. Ez egy településen komoly arány lehet, másfelől viszont az ilyen esetek száma az összes koncesszióhoz képest nem jelentős.
A gyorsjelentést Szebeni Dávid a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdaságpolitika Tanszékének munkatársa és az Enrawell közösen készítették.