Turistadömping Peruban - Indiánok nyomában

DÉL-AMERIKA REMÉNYSÉGE
Hermann Irén, Simonyi Tamás
2013-04-27 14:00
Az elmúlt tíz évben majdnem megnégyszereződött a turizmusból befolyó jövedelem Peruban. Az infrastruktúra kiépítése, az ingatlanfejlesztések emelkedő pályára helyezték az országot.
Macskakarom - konyhanyelven így hívják azt az Amazonas medencéjében őshonos liánt, amelynek kérgét, gyökerét, levelét a dél-amerikai esőerdőben élő indián őslakosok több mint 2000 éve használják. Egy magyar vállalkozás e növény háncskérgéből készült tabletta forgalmazásával kezdte meg működését, még a kilencvenes években. Az évi közel 20 millió forint forgalmú ASHANINKA Pharma Kft ügyvezetője szerint importálni egyszerűbb Peruból, mint exportálni oda. Tapasztalatai összességében pozitívak: a peruiak korrekt, megbízható partnerek. A hivatalos szervek eljárása az európai gyakorlathoz képest ugyanakkor lassúbb, esetenként bürokratikusabb.



A magyarok persze elsősorban turistaként keresik fel a harmincmilliós országot. Becslések szerint naponta százötven magyar állampolgár tartózkodik Peruban turisztikai céllal. A turizmus egyébként évek óta dübörög: az elmúlt 10 évben a beutazó külföldi turisták száma évi 1 millióról több mint 2,5 millióra nőtt, a turizmusból származó bevételek pedig ugyanezen időszak alatt megháromszorozódtak, 2011-re elérték a 2,9 milliárd dollárt. Bár e növekedés így is számottevő, szakértők szerint Peru turisztikai potenciálja elérheti Mexikóét, amely 2010-ben 12 milliárd dollár volt. Az elmúlt 10 évben a szálláshelyek és kínált szobák száma 70 százalékkal nőtt. A legrövidebb időre érkező amerikaiak is átlagosan 2 hetet, az őket a sorban követő franciák és spanyolok 3 hetet, az alapos németek pedig átlag 4 hetet töltenek Peruban.

További részletek a Figyelő 17-dik számában.