Van, ahol válságban is jól fut a szekér

Magasban a legjobb
Brückner Gergely, Halaska Gábor
2013-04-26 14:03
A Market Építő felfutása. A Fradi-pálya tendergyőzelmével és Láng Zsolt II. kerületi polgármester házának felépítésével került az érdeklődés középpontjába a Market Építő Zrt. A Figyelő igyekezett megismerni a Wallis-csoport 51 és Scheer Sándor vezérigazgató 49 százalékos tulajdonában álló céget. Körképünk alapján igazi pozitív sikersztori bontakozott ki a hazai magasépítés legpontosabb, alvállalkozóit legjobban fizető cégéről, amely eddig elsősorban a magánszférában volt sikeres.
Gyerekként a Budafok focicsapata igazolta le Scheer Sándort, aki ma a Market Építő Zrt. vezérigazgatója és 49 százalékos tulajdonosa. Az ifjú focisták sorba állhattak az utánpótlás cipőkért. A legtöbb srác kapott valamilyen ütött-kopott magyar focicipőt, Scheernek egy fekete Adidas jutott, három zöld csíkkal. Mindez olyan meghatározó élmény volt számára, hogy még pár évtizedekkel később is ezek a Market Építő Zrt. színei. A cég logójában látható zöld emberke pedig egy fradista. Scheer Sándor ugyanis 13 éves kora óta bérletes az Üllői úton, mindig ott van a meccseken, egyedül, ma 13 éves ikergyermekei születésekor maradt távol a meccsektől pár évig. A cégvezető mindenkit ismer a klub és általában a magyar labdarúgás környékén, a Fradinak nyújtott életmentő támogatásáért még aranydiplomát is kapott, Kisteleki István elnöksége idején pedig még a Magyar Labdarúgó Szövetség elnökségi tagja is volt. Fradi, foci, építés - ez a három most összekapcsolódhat Scheer életében, mert a Market Építő nyerte el az új Fradi stadionépítésének 13,5 milliárd forintos pályázatát. A stadionnak 2014 őszére kell elkészülnie. Késedelem esetén a kivitelező napi 67,5 millió forint kötbért köteles fizetni és ehhez 675 millió forintos bankgaranciát adott át a magyar államnak. „A Fradi-kötődés nem esett latba a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő pályázatán, ahol elsősorban az ár, a referenciák és a pénzügyi mutatók számítottak, de a megvalósítás során az érzelmi plusz valóban ott lesz, elhiheti, ez nekünk több mint egy munka." - nyilatkozta a cégvezető lapunknak. Egyik forrásunk azt is elmesélte, hogy Scheernek korábban volt a Fradi-pályára egy sokkal komolyabb, nagyon kidolgozott ingatlan-fejlesztési koncepciója is, ami azonban a válság miatt végül nem jött össze.

A Wallisos hátterű Market Építő pályázati győzelme után a szakmában és a sajtóban is találgatták, hogy vajon miképpen nyerhet a közbeszerzésekkel mostanában szűken ellátott magasépítési piacon egy inkább baloldalinak gondolt cég. Építőipari forrásaink a cég szempontjából pozitív hangulatú magyarázatokat adtak, elmondták, a Market eddig inkább a versenyszférában volt aktív, nem szokott közbeszerzéseken nyerni, de ha a kiíró valóban azt szeretné, hogy a szűk határidőre elkészüljön a stadion, jól választott. A cég legfontosabb ismérve ugyanis az, hogy a magyar építőiparban sajnos kirívó módon, de mindig, minden körülmények között tartja a vállalt határidőit. A Fradi-projekt mérete és összetettsége miatt sokan eleve nem tudtak volna elindulni, a Strabagnak, a KÉSZ-csoportnak, illetve a Swietelsky-nek vannak csak olyan magasépítési referenciái és kapacitásai, hogy a legnagyobb beruházásoknál is szóba jöjjenek. De hogyan jutott el ide a Market Építő?

A teljes sztorit a Figyelő összeállításából ismerheti meg.