Sárkányvadászat - Piacokra fókuszál a NAV

Baka F. Zoltán
2013-05-02 06:47
Érdekes felvetéssel állt elő pár hete a nemzetgazdasági miniszter a Nemzeti Adó és Vámhivatalnál tett látogatása során. „A kis- és középvállalkozók joggal mondják, hogy miközben a sokadik ellenőrzést kapják, olyan köröket, vállalkozókat nem ér el a NAV, akik mindenféle számla vagy ellenőrzés nélkül tevékenykednek" - fogalmazott. Azzal nyomatékosította üzenetét, hogy a NAV „alapvetően olyan körben is keresse az adózói körbe bevonhatóak elérhetőségét, ahol jelenleg nem történik semmiféle közteherviselés".
Vajon kikre gondolhatott Varga Mihály?
A Figyelő úgy értesült, elsősorban azokra a piacokra kell fókuszálnia a NAV-nak, ahol kis értékű termékek cserélnek gazdát. Ezeket a pesti köznyelvben csak „kínai piacnak" nevezik, mert az eladók többsége nemhogy a magyar adótörvényekkel nincsen tisztában, de még magyarul sem mindig tudja megértetni magát. Ilyen piac működik például Józsefvárosban, a volt Ganz Mávag telepén, illetve a Kőbányai út másik oldalán, a vasút mellett.
„Fontos hangsúlyozni, hogy a magyar-kínai kereskedelem nem azonosítható a jellemzően távol-keleti könnyűipari termékek forgalmazására szakosodott ismert fővárosi területekkel, piacokkal" - hangsúlyozta megkeresésünkre a NAV. A regionális főigazgatóság tapasztalatai szerint leginkább a ruházattal, cipővel, játékokkal kereskedők között magas az adóelkerülési kockázat.



Az ellenőrzési tapasztalatok azt mutatják, hogy bár Magyarországon élnek és tevékenykednek, a távol-keleti kereskedők egyáltalán nem ismerik a magyar adózási rendszer elemeit, így az adó-, a számviteli- és a nyilvántartási kötelezettségeket, a büntetőjogi következményeket. Gyakran előfordul, hogy a helyszíni ellenőrzések alkalmával kell az adóhatóság szakembereinek elmagyarázniuk a legalapvetőbb adózási tudnivalókat. Még a minimális összegben bevallott közterheket sem fizetik be, alkalmazottjaikat bejelentés nélkül foglalkoztatják, s nem ritka körükben a gyakori cégváltás, cégalapítás. Az adó befizetéséhez nem a fedezet, hanem a szándék hiányzik, a helyszíni ellenőrzésekkor megállapított adóhátralékot ugyanis nem egy esetben szinte azonnal, vagy egy napon belül befizetik a rajtakapott árusok. Tavaly 1532 milliárd forint lehetett a Kínából származó áru behozatali értéke a regisztrált adatok, szerint, vagyis kiindulva a magyar gazdaságra jellemző 20 százalék körüli feketekereskedelemből, nagyjából 300 milliárd forint értékű áru valószínűleg adózatlanul került forgalomba. Ennek áfája 81 milliárd forint, de tekintettel a távol.keleti piacok „fertőzöttségére", ennek akár két-háromszorosát is kiteheti az adóelkerülés miatt be nem folyó összeg.

A NAV különböző informatikai fejlesztésekkel próbál élő kapcsolatot kiépíteni az itteni kínai kolóniával, de a kulturális különbözőségek áthidalása mellett arra is figyelnie kell, hogy a kereskedők által létrehozott cégstruktúrák nagyon is az Európában ismert adóelkerülő hálózatokat idézik.