Bútortúra - A közbeszerzések anomáliái

Brückner Gergely
2013-05-02 07:29
Három évre 9 milliárd forintért írt ki bútortendert a magyar állam központosított közbeszerzésekért felelős intézménye. Egy ajánlattevő (cég vagy konzorcium) nyerhetett volna, és a megkövetelt feltételek alapján egyetlen hazai vállalkozás sem felelhetett meg önállóan, vélhetően olyan konzorcium futhatott volna be, amelyet nem ért váratlanul a bútorgyártási technológiára, a referenciákra vagy éppen a félmilliárdos cash- vagy betétállományra vonatkozó extrém kiírási feltétel. Végül lefújták az egész különös közbeszerzést, de ennek apropóján a Figyelő alaposan körüljárta a témát.
A hazai közbeszerzésekben aktív üzletemberek sok érdekes dolgot láttak már életük során. Ám még egyes, sokat próbált öreg rókák szeme is tágra nyílt az állam legújabb nagy bútortenderének paraméterei láttán. A kormány, egészen pontosan a központosított közbeszerzésekkel foglalkozó Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) (korábban ezt a részleget KSZF-nek hívták) ugyanis váratlanul kiírt egy 9 milliárdos bútortendert. A média mindezt részben azért kapta fel, mert korábban Orbán Viktor kormányfő bútor- és gépkocsi-beszerzési stopot hirdetett az államigazgatásban. A szakmában pedig az keltett döbbenetet, hogy miközben az előző közbeszerzésekből a nagyobb hazai gyártók konzorciumokba szerveződve és kategóriákba sorolva kihasíthattak némi piaci szeletet, a mostani kiírás szerint a győztes mindent visz, és már az induláshoz olyan feltételeknek kell megfelelni, amely még a legnagyobbakat is lehetetlen helyzetbe sodorta.

A KEF üzemeltetéstechnológiai főosztályának kiírása az európai közbeszerzésekkel foglalkozó ted.europa.eu oldalon április 16-án jelent meg, eredetileg április 29-ig lehetett volna pályázni, ám azóta a megkövetelt referenciákat előbb egyszer módosította a kiíró, és úgy tűnt, május 2. lesz a meghosszabbított beadási határidő, végül lapunk leadásának pillanatában indoklás nélkül azt a hírt kaptuk, hogy a KEF az egész eljárást leállította és a tendert visszavonta. Ennek ellenére érdemes lehet megismerni a történetet. A Figyelő rengeteg bútorgyártót igyekezett megkeresni, eheti számunkban bemutatjuk a közbeszerzés különös paramétereit, illetve általában is a magyar közbeszerzési piacot és rengeteg irányított ügyet jártunk körül.

Részletek a Figyelő 18-dik számában.