A faji diszkriminációt megelőzve ma már a protekció jelenti a legfontosabb torzító hatást a munkaerőpiaci versenyben. Ráadásul, míg a munkaadó előítéleteit törvény szankcionálhatja, a protekció megfoghatatlan marad a törvényalkotó számára. Az amerikai munkakeresői tapasztalatok felmérése alapján Nancy DiTomaso arra jutott, hogy a munkavállalók rendelkezésére álló kapcsolati háló sokszorosára növeli a fehérek esélyeit a feketék és más etnikum munkavállalóival szemben.
Az Egyesült Államokban az afro-amerikaiak munkanélküli rátája 13 százalék, közel kétszerese az országos átlagnak. Ez a különbség elsősorban nem a gazdasági válságnak tudható be, ugyanis a korábbi adatok is hasonló eltérést mutatnak. A közvélekedéssel szemben valójában nem a feketéket diszkriminálják a leggyakrabban - a fő problémát a protekció jelenti. A munkavállaláshoz szükséges kapcsolati háló sokkal inkább megközelíthető a fehér munkavállalók számára, mivel nagyobb részt fehérek működtetik. A több száz munkavállalóval készült interjúból kiderül, mintegy 70 százalékuk családi vagy baráti kapcsolatok útján, belső vállalati információkra alapozva jutott állásához.
Az alacsony bért kínáló munkák között is nagy a különbség. Egy gyorséttermi kiszolgáló vagy egy bolti eladó felvételéhez kevésbé szükséges személyes ismeretség, viszont a magasabb fizetéseket érő pozíciók már elérhetetlenek kapcsolatok nélkül Az ilyen munkát keresők eleve kerülik a versenyhelyzeteket és inkább a kapcsolati tőkére fektetik a hangsúlyt.
Az „ismerős", „hozzám hasonló" pszichológiai ereje határozza meg az egyre erősödő protekciós modellt, miközben bebetonozza az egyenlőtlenségeket és erősíti a szegregációt. A megkérdezettek többsége ugyanakkor nem büszkélkedik vele, de lehet, hogy csak nem tudatosítja magában kapcsolati hálója segítségét. Mindössze 14 százalékuk említett hasonló támogatást munkakeresése során.
Ez a fajta protekció szinte normálissá vált az Egyesült Államokban, ami egyúttal azt is jelenti, hogy tömegek ellenérdekeltek a pozitív diszkriminációs kezdeményezésekkel szemben. A törvény által támogatott esélyegyenlőségi programok gyakorlata veszélyezteti a kapcsolati háló mindennapi működését - vélik, pedig más kutatásokkal is egybecsengő adat szerint 1463 esetből csak kétszer fordult elő, hogy valaki afro-amerikai származásából adódóan nyert el egy munkát a többiek előtt.
Nancy DiTomaso a Rutgers Business School dékánhelyettese és a gazdálkodástudomány és nemzetközi vállalatgazdaságtan professzora. Fő kutatási témája az erőforrás- és tudásmenedzsment, a munkavállalói esélyegyenlőség és diverzitás. Számos szakirányú nemzetközi periodika szerzője. Önálló kötete The American Non-Dilemma: Racial Inequality Without Racism címmel jelent meg.