Befagyott kiadások - "Nincs helyzet"

2014-es büdzsé
Baka F. Zoltán
2013-05-10 16:30
Tavaly június végére már kőbe vésettnek gondolta a költségvetés sarokszámait a parlament, igaz, ősszel muszáj volt többször is hozzányúlni a tervekhez. Idén másként jár el a kormány, amely okulhatott az előző évi kapkodásból: ahogy 2012 előtt megszokhattuk, szeptember végén nyújtják be a költségvetést a törvényhozás elé.
Röviden úgy foglalhatnánk össze a Nemzetgazdasági Minisztérium indoklását: „Nincs helyzet". A nemzetközi szervezetek sem gyakorolnak most akkora nyomást a kormányra, mint tavaly ilyenkor tették, az államháztartás átalakítása is sokat haladt előre, és parlamenti választások sem jelentenek olyan rizikófaktort, mint tavaly a francia vagy a görög voksolás.

Csakhogy most meg a túlzottdeficit-eljárás szorongatja a kormányt, pont júniusban derül majd ki, hogy megszűnik-e ellenünk az eljárás. Vagyis lehet, hogy ezúttal tényleg lenne haszna egy korai költségvetési törvényjavaslatnak, amelyben a kormány bizonyíthatná, hogy nem készül látványos osztogatásra a választási évben, hanem fenntartható módon tudja 3 százalék alatt tartani a hiányt. A Figyelő úgy értesült, erre valóban megvan az esély, a formálódó költségvetési tervek a nyugdíjon kívül lényegében minden kiadást erősen visszafogna a kormány.

Miközben naponta érkeznek hírek a magyar konvergenciaprogramról, illetve az eljárásról, feltűnően hallgat a fiskális ügyekben első számú őrnek tartott Költségvetési Tanács. Kovács Árpád nem gondolja úgy, hogy meg kellene szólalnia a tanácsnak: a tanács elnöke a Figyelőnek elmondta, kötött munkarendjük van, a legutóbbi költségvetési módosítás óta pedig nem volt ok hivatalos megszólalásra. Mindazonáltal közgazdászként úgy látja, hogy a számok alapján ki kellene kerülnünk a túlzottdeficit-eljárás alól, de tisztában van vele, hogy a bizottság más szempontokat is figyelembe vehet. - Ezek a politikai szempontok azonban kívül esnek a tanács megítélési horizontján - tette hozzá. Ezzel együtt arra számít, hogy feltételekhez kötötten, de kikerülünk az eljárás alól, ugyanakkor a bizottság szorosan figyelni fogja a feltételek teljesítését és készek lesznek újra megindítani az eljárást, ha úgy tapasztalják, a kormány letér a kijelölt útról. A pozitív döntést támogathatja az elnök szerint, hogy a magyar gazdaságban feltűntek a javulásra utaló jelek, amelyek az ő, kezdetben optimistábbnak gondolt várakozásait látszanak igazolni.

Részletek a Figyelő 19-dik számában.