A közműadó és a rezsicsökkentés vitte el az MTelekom-profitot

Jandó Zoltán
2013-05-08 13:02
Árbevétel soron kellemes meglepetést, az eredmények tekintetében azonban inkább csalódást okozott első negyedéves gyorsjelentésével a Magyar Telekom.
Az egy esztendővel korábbihoz képest 10 milliárd forinttal növelte árbevételét 2013 első három hónapjában a Magyar Telekom. A társaság előzetesen az év egészére a forgalom csökkenését prognosztizálta, s bár szakértők a január és március közötti időszakra némi növekedéssel kalkuláltak, a 6,8 százalékos gyarapodás az elemzői várakozásokban szereplő számokat is jelentősen meghaladta.

A növekedés motorja ezúttal is elsősorban az energia üzletág volt. A divízió értékesítése meghaladta a 15,3 milliárd forintot, ami bő két és félszerese a 2012 hasonló időszakában mértnek. Tovább csökkent ugyanakkor a mobil és a vezetékes hang szolgáltatásból származó bevétel, igaz a visszaesést jórészt itt is kompenzálta a bővülő készülék-értékesítés és a nem hang alapú szolgáltatások növekvő forgalma.

Szabó János a vállalat gazdasági vezérigazgató-helyettese a gyorsjelentés közzétételét követő sajtótájékoztatón elsősorban azt emelte ki, hogy a Magyar Telekom a kedvezőtlen makrogazdasági és piaci környezet ellenére is szinte minden szolgáltatási portfólióban erősíteni tudta piaci pozícióját, a főbb versenytársakhoz képest.

A bevétel jelentős növekedése ellenére ugyanakkor a cég profitja számottevően csökkent. Az adó- és kamatfizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti eredmény (EBITDA) 51,6 milliárdról 39 milliárd forintra esett, azaz közel negyedével maradt el az egy évvel korábbitól, adózott nyeresége pedig 80 százalékkal 3 milliárd forint alá zuhant. Szabó János jelezte: a visszaesés több tényező együttes hatásának eredménye. A társaság egyrészt az idén előrébb hozott bizonyos költéseket, amelyek jellemzően az év későbbi szakaszában szoktak megvalósulni, s ez természetszerűleg rontották az első negyedéves eredményt. Emellett igencsak visszavetette a nyereséget a januári rezsicsökkentés, valamint a közműadó bevezetése is. Utóbbi esetében ráadásul az egész éves összeget januárban kellett befizetni, ami így torzítja a számokat, hiszen a 7,3 milliárd forint az esztendő későbbi szakaszában már nem fog emelkedni.

A vártnál gyengébb első negyedéves eredményszámok ellenére a társaság továbbra is tarthatónak tartja korábbi célkitűzését, azaz a prognózis szerint az EBITDA 4-7 százalékkal csökkenhet 2013 egészében. Szabó János ugyanakkor hangsúlyozta: az első negyedéves eredményeket követően, a sok szempontból kedvezőtlen külső környezetben a társaság számára 2013 legnagyobb kihívása lehet, hogy valóban sikerüljön a kitűzött sávba tartani a nyereséget. A bevétel ugyanakkor kedvezőbben alakulhat, mint korábban sejtették: most stagnáló forgalommal számol a Magyar Telekom vezetése.

Utóbbi becslés az első negyedéves bővülés fényében akár óvatosnak is tűnhet, Szabó János szerint azonban az év hátralévő részében a magasabb bázis miatt lassulhat az energia üzletág növekedése. A divízió ráadásul emellett egyéb kihívásokat is tartogat a Magyar Telekom számára. A vezérigazgató-helyettes elmondta, a versenyszférában (ahonnan jelenleg a forgalom nagyjából fele származik) a társaságnak nincs gondja, az egyetemes szolgáltatás (tehát a háztartások) esetében azonban a januári rezsicsökkentést követően át kell gondolni, hogyan lehet kezelni a helyzetet. A társaság egyeztetéseket kezdeményezett annak érdekében, hogy azonos feltételekkel nyújthasson szolgáltatásokat, mint a piacon lévő egyetemes szolgáltatók. Szabó János hangsúlyozta: a társaság célja, hogy továbbvigye a portfóliót.