Hajrá magyarok! Ruszkik ide!

Magyar Holdingközpont
Brückner Gergely
2013-05-11 14:00
Magyarországra kedvező hatást gyakorolhat, hogy a nemzetközi befektetők, különösen az orosz és az ukrán üzletemberek tömött sorokban menekülnek Ciprusból és máshol keresnek székhelyet holdingközpontjaiknak. Az adókulcsaink versenyképesek, a kormányzat is támogató, viszont az angol nyelvű ügyintézés, és sajnos sokszor a bizalom még hiányzik.
Egy csapat, nemzetközi adótanácsadásban jártas cég azon dolgozik, hogy a magyar kormányzat támogatásával miként hasíthatna ki Magyarország nagyobb szeletet a nemzetközi holdingközpont-üzletből - értesült a Figyelő. Az elitklubban három BIG4 tanácsadó, a Deloitte, a KPMG, a PwC, két további adótanácsadó, az RSM DTM, illetve a Mazars, valamint több ügyvédi iroda, például a DLA Piper, a CMS Cameron McKenna, a Baker & McKenzie és a Faludi Wolf Theiss Ügyvédi Iroda vesz részt. Mint azt a lapunknak nyilatkozó résztvevők elmondták, ez egy régóta elkezdett munka, egy olyan hosszabb távú projekt, amelyben máról- holnapra nem változik meg a világ, nem Budapest lesz a nemzetközi cégstrukturálás központja. Ám az összehasonlításokból már az derül ki, hogy az objektív paraméterek alapján nem kedvezőtlenebb a magyar környezet, mint a ciprusi, sőt Magyarország az ügyfelek által elvégzett összehasonlításokban gyakran bekerül a három legelőnyösebb helyszín közé, csak sajnos általában mégsem nyer végül.




Magyarországnak ugyanis hátrányai is vannak. A legtöbb ilyen országban a nemzetközi üzletemberek angolul tudnak mindent intézni. Szakemberek szerint ez lenne a belépő, a magyar holdingközpontok ideje akkor jöhet el, ha lesz angol nyelvű cégdokumentáció-beadási lehetőség, angol nyelvű információkérés. Ez ugyanis a legtöbb ilyen helyen adott, és ahol nem, mint például Svájcban, vagy más német orientációjú helyeken (Ausztria és Liechtenstein is megemlítendő), ott részben a tanácsadói, szakma át tudja hidalni a nyelvi akadályokat a hatóságok és az ügyfelek között, részben a pénzügyi rendszer és az ország vívott ki magának nemzetközi bizalmat.
A munka azonban folytatódik, és valóban vannak pozitív alapok is, elsősorban a támogató jogszabályok, és az adókulcsok. A tanácsadói csapat munkájáról és a fejlesztési javaslatokról a Figyelő legújabb számában olvashatnak!