Filléres ázsiai webshopok

Halaska Gábor
2013-05-09 16:18
Érdemesnek tűnik felháborítóan olcsó okostelefonokat online rendelni Kínából, Hongkongból vagy Szingapúrból, ám nem árt a kaland hátrányait is figyelembe venni. Különösen, ha erre valaki üzletet alapozna.
Egy gyanús, kigyúrt-szolizott tulajdonossal megáldott GSM-boltban május elején újonnan minimum 107 ezer forint: ennyibe kerül a Samsung előző generációs csúcskészüléke. Ha megbízható boltot, magyar operációs rend-szert és európai helyett hazai garanciát is szeretnénk, akkor a 120 ezer forintot közelíti az ár. Ha viszont a Galaxy S III-as klónját rendeljük meg közvetlenül Kínából, akkor szállítással együtt akár már 25-30 ezer forintból is kijövünk. A negyed árért kinézetre nagyjából ugyanazt a telefont kapjuk. Persze a belső tartalom más, jóval gyengébb a képernyő, a kamera és a hardver is, magyar nyelvű menüt sem kapunk, és a garancia is csak papíron jár. Igaz, magyar menüt egy szakember pár perc alatt varázsol egy androidos telefonra. Ám akit mindez nem riaszt el, 40 ezerért már a vadonatúj, pár napja forgalomban lévő nagyvad, az S IV-es klónjához is hozzájuthat, miközben az eredeti változat ára 200 ezer forint felett indul.

„A kínaiak hihetetlenül gyorsan alkalmazkodnak a változó igényekhez, minden van, még az is, ami meg sem jelent az európai boltokban, és akár ötször olcsóbban" - meséli lelkesen Miseta Zsolt hivatásos fotós és webfejlesztő. Saját célra már több mint száz alkalommal rendelt fotós kiegészítőket, illetve 3-4 mobiltelefont is. Főként Hongkongból és Szingapúrból, és eddig csak egyetlenegyszer fordult elő, hogy eltűnt befizetett pénzével az eladó. Jelenleg a legújabb szerzemény van vámkezelés alatt, bízik is a megérkezésében.

A KLÓNOK VESZÉLYE
Dén Mátyás András, a Wikitech.hu kütyüportál alapítója szerint 20 ezer forint alatti táblagépet nem szabad venni, mert azok olyan silány és korszerűtlen alkatrészekből vannak összerakva, ami már a használhatóság rovására megy. Ilyet pedig nemcsak Kínából, de a hazai nagyáruházak polcairól is be lehet szerezni..

A tabletek nem sokkal olcsóbbak Kínában, de az okostelefon árak közti hatalmas, legalább háromszoros különbség elvben kitűnő üzletet jelenthet kicsiben vállalkozóknak is, ám a gyakorlatban már korántsem ilyen egyszerű a képlet. Főleg azért nem, mert a nagy árkülönbség csak akkor igaz, ha a klónokat az eredeti modellekhez hasonlítjuk, ami viszont a körte és az alma esete.

További részletek a Figyelő 2013/19-ik számában.