Suppan Gergely szerint főleg a benzin árának folyamatos csökkenése miatt lassult a pénzromlás üteme Magyarországon: egy év alatt 29 forintot esett a benzin ára, ez 5 százalékos árcsökkenést jelent, a gázolaj ára pedig egy év alatt 10 százalékkal lett olcsóbb.
Idén januárban a rezsicsökkentés miatt vált érezhetővé a lassuló infláció. Az emberek a 10 százalékos rezsicsökkentést megérezték a pénztárcájukon. Ezzel párhuzamosan az üzemanyagárak is csökkentek, a tavalyi 430-450 forintos benzinár után 2013 év elején a Mol folyamatosan hétről hétre csökkentette az üzemanyagárakat. Május elején már egyes kutaknál a 95-ös benzin ára jóval 400 forint alatt van.
A KSH korábbi adatai szerint ismeretes, hogy 2012-ben éves szinten 5,7 %-os volt az pénzromlás, az idei év januárjában már csak 3,7 %-os, februárban még ennél is jobb 2,8 százalékos volt a drágulás üteme, márciusban pedig már csak 2,2 százalékkal nőttek árak.Londoni elemzők azt remélik, várhatóan 4 százalék alá csökkenti alapkamatát idén a Magyar Nemzeti Bank (MNB), mivel ezt az infláció, az adóskockázati mérőszámok és a makrogazdasági teljesítményadatok egyaránt lehetővé teszik.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője márciusi 2,2 %-os inflációs adatot megismerve azt mondta: a következő hónapokban akár 1,7 százalékra is zuhanhat az infláció. Suppan Gergely hétfőn már csak 1,5 százalékos pénzromlásról beszélt a Figyelő Online-nak.
Az elemző szerint a kedden nyilvánosságra kerülő inflációs adat lesz a 2013-as év legalacsonyabb inflációs száma, ettől kisebb pénzromlást Suppan Gergely nem remél idén. Az elemző elmondta: szerinte az infláció évközben hullámozni fog, általában 2 %-on stagnál majd.
A kormány nem tágít a rezsicsökkentés gondolatától. Júliustól a szemétszállítási, valamint a víz- és csatornadíjak csökkentése tovább mérsékelheti az inflációt. Arra, hogy a júliusi újabb rezsicsökkentés miatt ismét több marad-e majd az emberek pénztárcájában a Takarékbank senior elemzője azt mondta: a rezsicsökkentés hatása augusztusban lesz majd érezhető, de az áprilisi 1,5 százalék körüli pénzromlásnál akkor sem lesz alacsonyabb már az inflációs adat. Suppan Gergely 2014-re 3 százalék közeli éves pénzromlást valószínűsített.