Ismét az állami beavatkozásra várva

ÖNKORMÁNYZATOK ADÓSSÁGKONSZOLIDÁCIÓ UTÁN
Cseke Hajnalka
2013-05-24 14:16
Hiteleik állami átvállalásával sem jött el a Kánaán az önkormányzatok számára. Az új finanszírozási rend miatt mintegy 500 milliárd forinttal kevesebb pénz jut idén a szektornak, mint 2012-ben.
Hamis bevételi tételek szerepelnek számos település költségvetésében - e meglepő, önleleplező vallomást tette lapunknak több polgármester az elmúlt hetekben. Az ok: törvényi előírás, az önkormányzatok nem tervezhetnek működési hiányt. „Feladataik ellátásához azonban nem rendelkeznek elegendő forrással, ezért papíron úgy biztosítják az egyensúlyt, hogy beírnak fiktív, vagy kétséges bevételeket, például ingatlanértékesítést, amire a valóságban nem kerül sor"- hallottuk. Kistelepülések névtelenséget kérő elöljárói arra panaszkodtak, hogy gazdálkodási szempontból rosszabb a helyzetük, mint 2012-ben volt. Ennek persze nem hiteleik állami átvétele az oka, hanem az, hogy ezzel párhuzamosan átalakították az önkormányzati finanszírozási rendszert. Adóbevételek kerültek el tőlük, s feladatátcsoportosítás címén az állam jelentősen megkurtította központi költségvetési támogatásukat.

ISMERT PROBLÉMA

Az új finanszírozási rend a polgármesterek értékelése szerint - különösen ott, ahol nincsenek helyi bevételek - kifejezetten hátrányosan érinti a településeket. „Lekerült a vállunkról évi három millió forintos hitel, amelyet néhány évig kellett volna törlesztenünk, ám az állam most évi 40 millió forinttal ad kevesebbet, mint korábban" - mondta egy Csongrád megyei településvezető. Szerinte nyár végére tömegesen dőlnek be önkormányzatok, már most is akadozva teremtik elő a napi működéshez szükséges forrást. Lapunk megkereste a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnökét, Schmidt Jenőt, tud-e a szervezet a gondokról, különösen a fiktív költségvetési tételekről. „Igen mindenki tud a problémáról" - jelentette ki a Figyelőnek. Mint mondta, az önkormányzatok egy része helyesen egyéb bevételként „pótlólagos állami támogatást" jelölt meg a költségvetésben, ami szerinte egyértelműen jelzi a hiányt. A TÖOSZ is értesült arról, hogy „egyes önkormányzatok tervezett ingatlanértékesítéssel fedték be a költségvetési lyukat, miközben tudják, hogy nem reális az ebből származó bevétel." Két hasonló méretű önkormányzatnál is igen különböző a működési hiány, az egyikben 65 millió forint, míg a másikban csak 8 millió -érzékeltette a TÖOSZ elnök, hogy a kabinetnek, illetve a szaktárcának egyesével kell feltérképeznie az önkormányzatokat, hogyan alakul a feladatokhoz képest a finanszírozás, s ahol szükséges, többlettámogatást kell adni.