Lovak, tankok és start-upok

A szerkesztő álláspontja
Halaska Gábor
2013-05-23 09:00
Amerika a jövőben él, miközben Magyarország miniszterelnöke az általa (félre)értelmezett jelenre a múltat idézi meg.

Halaska Gábor

Amerika a jövőben él, miközben Magyarország miniszterelnöke az általa (félre)értelmezett jelenre a múltat idézi meg. Idehaza az uralta az elmúlt napokban a médiát, hogy miközben a beindult német választási kampány örvényében Magyarország uniós tagsága is napirendre került, Orbán Viktor támadásnak vette Angela Merkel belpolitikai szófordulatát, és keményen reagált: „A németek küldtek már lovasságot Magyarországra, tankok formájában jöttek. Ne küldjenek, az a kérésünk.” S ezzel a miniszterelnök munkanapokká varázsolta a Külügyminisztérium illetékeseinek pünkösdjét, hogy megpróbálják elejét venni a kapcsolatok elmérgesedésének azzal az európai vezetővel, akit a korábbi kijelentései alapján a miniszterelnök a legkevésbé szeretné ellenségének tudni.

A közvélemény pedig csak találgathatja, hogy az újabb kurucos roham a hosszú hétvégére készülő megfáradt politikus idő előtti ellazulásának a jele-e, avagy tudatos felvezetése annak a Brüsszellel szembeni többfrontos támadásnak, amelyről mostani lapszámunkban írunk, s amelyet a túlzottdeficit-eljárás meghosszabbítása esetén indítana a kormány. Pontosabban: a közvéleménynek az a része, amely még nem fordult el teljesen a politikától, nem utolsósorban az ilyen értelmetlen botrányok miatt is.

Gyanítható, hogy a harminc év alattiak körében a fenti híreknél jóval nagyobb izgalmat váltott ki az az amerikai bejelentés, hogy a Yahoo! Inc. felvásárolta a kimondhatatlan nevű Tumblr.com oldalt. Az Y és a Z generációnak ugyanis nem a kancellárok és miniszterelnökök a példaképeik, hanem Mark Zuckerberg Facebook-főnök, vagy Sergey Brin és Larry Page, a Google alapítói. Azok, akiknek nem valamilyen párttagkönyv vagy a megfelelő helyezkedés kellett az érvényesüléshez, hanem egy jól kivitelezett ötlet, amellyel villámgyorsan sikeresek tudtak lenni. David Karp, a blogokkal (pontosabban mikroblogokkal) üzletelő Tumblr 26 éves alapítója csekély 1,1 milliárd dollárral (közel 250 milliárd forinttal) lett gazdagabb. Itt az amerikai álom újabb legendája a srácról, akit a főiskoláról kirúgtak, és néhány éve még a szüleivel lakott, hogy azután 2007 elején elindítsa rövid blogokra szakosodott szolgáltatóját, amelyen két héten belül már 75 ezer blogger posztolt. Jelenleg 108,2 millió blog van jelen az oldalon, csak áprilisban 13 milliárd oldalletöltést regisztráltak rajta. A siker óriási, még ha azt, hogy a Tumblr-nek miből lesz pénze, nem is nagyon tudja az online szakma, és bloggerek ezrei fordulnak el naponta a Yahoo!-tól.

De a példa és a hasonló történetek kreatív fiatalok fantáziáját indíthatja be, szerencsére nem csak Amerikában. Hiszen a magyar húszéveseknek ott vannak példaképül a Prezi, a Ustream, a LogMeIn vagy a szintén Yahoo! által felvásárolt, Indextools magyar alapítói. Ők tudják, mi kell a fiataloknak. Politikusaink aligha.