Mentsük meg a Munkácsy-trilógiát!

Varga Zsolt
2014-02-25 07:00
Könnyen lehet, hogy már csak pár hónapig csodálható meg együtt Munkácsy trilógiája a debreceni Déri Múzeumban, mert az egyik képet, amely a Krisztus Pilátus előtt címet viseli, a kanadai tulajdonos záros határidőn belül visszakéri.
A Figyelő Online információi szerint a kanadai múzeum, az Art Gallery of Hamilton elnöke levelet írt a debreceni Déri Múzeum igazgatójának, s ebben azt kérte, 2014. július 31-ig jutassa vissza a náluk letétben lévő képet. Ha ez bekövetkezne, szétesne a három óriás festményből álló Munkácsy-trilógia, amelynek csodájára járt a világ, s ma a Nagytemplom mellett Debrecen legfőbb nevezetessége.

Érdeklődésünkre Angi János, a Déri Múzeum igazgatója megerősítette a hírt, hogy valóban hamarosan lejár az 5 éves szerződés, s a kanadaiak igényt tartanak a magyar festőóriás tulajdonukat képező alkotására.
A lapunk birtokába jutott kanadai levélben - amelynek kelte 2013. november 25-e -világosan fogalmaz Louise Dompierre, az Art Gallery of Hamilton elnöke: a képet mindenképpen vissza kell szállítani Kanadába, kivéve azt az esetet, ha Magyarország megvásárolja.



Angi János múzeumigazgató úgy tudja, a Krisztus Pilátus előtt című kép megvételéről már folynak a tárgyalások - kormányzati szinten. Egy ilyen értékes műalkotás megvásárlása ugyanis meghaladná mind a múzeum, mind Debrecen városának anyagi erejét. Azok már eddig is sokat, több tízmillió forintot áldoztak arra, hogy felújítsák, és különleges megvilágítással, háromféle fényjátékkal szereljék fel a Trilógiának helyet adó termet, ami egy évvel ezelőtt készült el.
Csak legyen ott mit kiállítani... A tét nagy, most már a kulturális kormányzaton a sor. Hónapokon belül kellene a pénzt előteremteni.A helyzetet komplikálja, hogy a három részből álló Munkácsy Trilógiának három tulajdonosa van.

Az utolsóként festett Ecce Homo a magyar állam tulajdonát képezi, a Krisztus Pilátus előtt a kanadaiaké, míg a Golgota Pákh Imre tulajdona. Sajtóhírek szerint a Golgotáért már több vevő is bejelentkezett, s ezt a feltételezést erősíti meg, hogy a Pákh Imre nem újította meg a tavaly lejárt letéti szerződést. Úgy tudjuk, az egyik vevővel előrehaladott tárgyalásokat folytat, akár már tavasszal tulajdonost válthat a Golgota. Ebben az esetben pedig félő, hogy új szerzeményétől csak busás haszon fejében mondana le az új tulajdonos a magyar állam javára. Megkerestük a neves műgyűjtőt, aki elzárkózott, kérdéseinkre nem kívánt válaszolni.