Hazai ellenzéki pártok az ukrán válságról

válassz
2014-03-02 11:57
Határozoztt állásfoglalást és tetteket várnak az ellenzéki pártok Orbán Viktor kormányától északkeleti szomszédunknál kialakult katonai krízis kapcsán.
A baloldali összefogás pártjainak vezetői felszólítják Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy az ukrajnai válsággal kapcsolatban számoljon be a parlament nemzetbiztonsági bizottsága előtt az ország és a határon túli magyar kisebbség védelméhez szükséges intézkedésekről.

"Felszólítjuk Orbán Viktort, hogy a hivatali idejéből hátralévő bő egy hónapban viselkedjen magyar miniszterelnökhöz méltón, és a gyáva hallgatás politikája helyett a magyar érdekeket képviselje" - olvasható az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményben, amelyet Mesterházy Attila, az MSZP elnöke, Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője, Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, Szabó Tímea, a Együtt-PM társelnöke, valamint Fodor Gábor, a liberálisok vezetője jegyez.


Az ellenzéki összefogás pártjainak vezetői arra is felszólítják a kormányfőt, hogy függessze fel a paksi atomerőmű bővítéséről szóló szerződés végrehajtását, és folyamatosan tájékoztassa a parlamenti pártok frakcióvezetőit az ukrajnai helyzet változásairól.


Követelik, hogy Orbán Viktor változtasson "az országot kiszolgáltatottá tevő" külpolitikáján, és csatlakozzon "a béke megőrzéséért tettekkel és állásfoglalásokkal is fellépő, bátor államok közösségéhez".

*

Mesterházy Attila, az MSZP elnöke szerint Orbán Viktor miniszterelnöknek "több heti hallgatás után" végre egyértelműen állást kellene foglalnia Ukrajna ügyében.

Az ellenzéki párt vasárnap, az MTI-hez eljuttatott közleményében tudatta ezt. Közölték: az MSZP támogatja a magyar kormány minden olyan lépését, amely az európai szövetség, egyben a kárpátaljai magyarok biztonságának erősítését szolgálja, továbbá helyesnek tartja az operatív törzs létrehozását; egyúttal viszont kívánatosnak tartaná, hogy a "veszélyes helyzetre" való tekintettel az ellenzék szakpolitikusait, szakértőit is hívják meg az értékelő értekezletekre.
"A legfontosabb azonban az, hogy a magyar miniszterelnök több heti hallgatás után végre bátran és egyértelműen foglaljon állást Ukrajna ügyében" - áll a közleményben, amely szerint egy orosz-ukrán háború, talán egy újabb hidegháború is fenyeget, a magyar miniszterelnök pedig hallgat.


Az MSZP ennek kapcsán felveti: vajon Orbán Viktor azért hallgat, mert lekötelezettje lett Putyinnak, és a paksi üzlet miatt nem szólalhat meg?


Az ellenzéki párt szerint Magyarországnak az Európai Unió és a NATO tagjaként határozottan ki kell állnia az európai béke és Ukrajna területi egysége mellett. Ezzel összefüggésben pedig fel kellene függeszteni az Oroszországgal a paksi atomerő bővítéséről folyó tárgyalásokat és a helyzet tisztázódásáig be kellene fagyasztani a projektet.


Oroszországgal, amennyiben bebizonyítja, hogy békés szándékai vannak, hogy a gazdasági kapcsolatait, pénzügyi forrásait nem politikai zsarolásra akarja használni, akkor a kölcsönös előnyök mentén lehet és kell gazdasági együttműködést folytatni. "Elvtelen alkukról, a magyar miniszterelnök elhallgattatásáról azonban szó sem lehet" - áll a közleményben, amely szerint "van, amikor nem lehet hallgatni, nem szabad lapítani, mert annak nem ő, hanem Magyarország és a kárpátaljai magyarok fogják megfizetni az árát".

*
Az LMP az Országgyűlés külügyi bizottságának azonnali összehívását és az Információs Hivatal képviselőjének meghallgatását kezdeményezi az ukrán helyzet miatt - közölte Ertsey Katalin, a bizottság alelnöke vasárnap az MTI-vel.

Az LMP-frakció tagja közleményében azt írta: már a jövő hét elején a kormány válaszait várják az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatban, "a magyar álláspont ugyanis pontosan annyira láthatatlan, amennyire Vlagyimir Putyin szeretné".


Ertsey Katalin hozzátette: az LMP választ vár arra, hogy a magyar kormány mit tesz azért, hogy a fegyveres konfliktus minél előbb elfojtható legyen a magyarok által is lakott Ukrajnában. Azt is tudni szeretnék, mi a magyar kormány álláspontja "az orosz agresszióval, az emberi jogok nyilvánvaló megsértésével kapcsolatban", valamint, hogy a hatóságok felkészültek-e a konfliktus esetleges súlyosbodásának következményeire.

*

A Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártja kezdeményezi, hogy Áder János köztársasági elnök az országos listát állító pártok vezetőivel kezdeményezzen soron kívüli egyeztetést arról: az ukrán válságból adódó esetleges menekültkérdés milyen hatással lehet az áprilisi választás lebonyolítására.

Schmuck Andor pártelnök az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében azt írta: egyre növekvő aggodalommal figyelik az ukrajnai fejleményeket, és tartanak attól, hogy a regionális konfliktus menekültáradatot indíthat el.
A szociáldemokraták javasolják annak megvitatását, hogy ha a migrációs hullám ténylegesen bekövetkezik, akkor a menekülthelyzet megnyugtató megoldásáig szüneteltessék-e a kampányt, illetve a politikai pártok aktivistáit kérjék fel a krízis hatásainak kezelésében történő aktív szerepvállalásra.

 

MTI