Martonyi: biztosítani kell a közép-európai országok energiaellátását

válassz
2014-03-07 16:46
Az ukrán válság tárgyalásos megoldását kell szorgalmazni, de emellett minden eshetőségre felkészülve gondoskodni kell a közép-európai országok energiaellátásának garantálásáról - mondta Martonyi János külügyminiszter pénteken az MTI-nek.
A tárcavezető csütörtöktől a visegrádi, az északi és a balti országok külügyminisztereinek kétnapos tanácskozásán vett részt az észtországi Narvában. Ezt követően úgy nyilatkozott, hogy ez sajátos csoport, hiszen a közép-európai és a balti térség országain túl öt észak-európai is képviseltette magát az eseményen, ráadásul közülük kettő - Norvégia és Izland - az Európai Unión kívüli állam.

E tizenkét ország álláspontja összhangban áll az uniós tagállamok állam- és kormányfőinek csütörtöki rendkívüli csúcstalálkozóján megfogalmazott következtetésekkel - közölte. Kifejtette: a Narvában tanácskozó külügyminiszterek elítélték az agressziót, felhívták Oroszországot, hogy azonnal vonja vissza a csapatait, továbbá megállapították, hogy az ukrán helyzet nem javul, sőt az elmúlt napok eseményei alapján inkább romlik.

Martonyi János hangsúlyozta: fontos téma volt az energiaellátás is, és egyetértettek abban, hogy fel kell gyorsítani az erőfeszítéseket a közös energiapiac megteremtésére, különös tekintettel az infrastrukturális feltételekre, a gáz- és olajvezetékekre.

Az országok természetesen a párbeszédet, a tárgyalásokat szorgalmazzák - mutatott rá. Mint mondta, ugyanakkor a jelenlegi helyzetben fel kell készülni minden lehetséges forgatókönyvre, meg kell nézni, hogy szükséghelyzetben honnan lehet a közép-európai országokba kőolajat és gázt hozni, és melyek azok az azonnali intézkedések, amelyek ehhez szükségesek.

A külügyminiszter kitért arra is, hogy szorgalmazzák az Egyesült Államok kongresszusánál, hogy mielőbb fogadja el azt a törvényt, amely lehetővé tenné, hogy a szövetségeseiknek automatikusan engedélyezzék a cseppfolyós gáz exportját. Európának nagyon fontos lenne, hogy ebből a forrásból is jusson cseppfolyós gázhoz. Az egy további kérdés, hogy szükség van azokra az összeköttetési rendszerekre, amelyekkel ezt el tudják juttatni minden országba - magyarázta.

Kiemelte: Magyarország különösen érintett e helyzetben, mindenképpen képesnek kell lennie arra, hogy fedezni tudja a gázszükségletét, és ennek érdekében az ország megteszi a kellő intézkedéseket, ennek egyik állomása volt a narvai találkozó.

Martonyi János szerint azért is rossz lenne, ha Ukrajna egyfajta befagyott konfliktussá válna, mert az hosszú távon kedvezőtlen hatással lenne az európai, így a magyar gazdaságra is. Ezt el kell kerülni, és ehhez arra van szükség, hogy mielőbb megkezdődjenek a konstruktív tárgyalások - közölte.

Emlékeztetett: az Európai Tanács úgy döntött, hogy az unió részt vesz a többoldalú mechanizmusokban - kapcsolattartó, illetve összehangoló csoportban -, így a jelenlegi helyzet remélhetőleg tárgyalásos úton rendezhető.

Narvai tanácskozásán a tizenkét külügyminiszter közös nyilatkozatot fogadott el. Ebben kijelentették, hogy az ukrajnai helyzet kritikus, és az orosz katonai alakulatok agressziót követtek el egy európai országgal szemben. A Krím félszigeten született döntés az illegitim népszavazásról, amely az Oroszországi Föderációhoz való csatlakozásról szól, sérti Ukrajna alkotmányát, ezért elfogadhatatlan - fogalmaztak.

A tizenkét ország kész támogatni az ukrán kormányt a reformtörekvéseiben, továbbá támogatják egy az EU által vezetett megfigyelő misszió felállítását is.
MTI