Startupok a CeBIT-en

Bucsky Péter
2014-03-13 13:00
frissítve: 2014-03-12 16:24
A hagyományosan a legnagyobb informatikai vállalkozások seregszemléjén idén már a feltörekvő cégek is kiemelt szerepet kaptak.
Megnyitóbeszédében Angela Merkel német kancellár kiemelten foglalkozott a starupokkal. Egyrészt Európa szerte azonos alapítási feltételeket szeretne, másrészt a német és európai cégeket szeretné a kontinensen tartani. Ehhez meg kellene akadályozni azt a gyakorlatot, hogy a Facebook, Google és társai felvásárolják a legígéretesebb vállalatokat. Ehhez azonban nem törvényi tiltásra van szükség, hanem vonzó lehetőségeket kell teremteni.

Az idei vásáron először kerültek a külföldi kiállítók többségbe, immár 55 százalékkal a 3300-nál is több kiállítóból. Németország után a legtöbben Kínából jöttek, és a top öt további helyein is ázsiai országok osztoznak. Az országok pavilonjain is szép számmal szerepelnek feltörekvő cégek, Magyarországról többek között a Kürt Logdrill nevű új projektje debütált itt a nemzetközi piacon. Ez valós idejű lekérdezéseket tesz lehetővé adatbázisokból. De a kutatás-fejlesztési eredményeket bemutató pavilonokon (többségük német kutatóintézet) sem az elméleti megoldásokkal találkozhattunk leginkább, hanem ezek szinte mindegyikének hasznosítására spin-off cégeket hoztak létre.

Egy külön csarnokot is kaptak a legígéretesebb 50 startup (a lista itt érhető el). A negyed százada alapított GFT informatikai cég kezdeményezése létrejött Code_n projekt keretében verseny hirdettek a legígéretesebb európai startupoknak. Egy magyar cég is bekerült a legjobbak közé: a Radoop egy egyetemi projektből nőtt vállalkozássá, az egyre összetettebb big data adatbázisok kezelésére készítettek egy új, hatékonyabb megoldást. Vevői között a Prezi és az Ustream is megtalálható, de a Schneider Electric is.

Míg néhány éve is a kütyük és szerverek uralták a kiállítások képét, a startupoknál csak egy-egy monitor és a szolgáltatás leírása látható. Az egyetlen kivétel az elektromos autók töltéséhez használt állomások kiépítését az eddigiek tizedéért megoldó Ubitricity. Ők a villanyoszlopokra az egyébként is ott meglévő magasabb feszültségre csatlakoztatnák az állomásukat, így gyorstöltést is lehetővé téve. Az elektromos hálózatok, a fogyasztás és a termelés optimalizációja slágertémának számított.





Üzleti lehetőségek a bonyolult technológiai megoldásokon kívül is bőven akadnak. A Feingold Technologies az ügyfélszolgálati munkatársak képzésére talált új megoldást. Az egész napos munka során megterhelő lehet az elégedetlen, felháborodott ügyfelekkel dolgozni, ezért ehhez nyújtanak online tréningeket, ahol a munkatársak kipróbálhatják, hogy adott szituációkban hogyan viselkednek. A program kiértékeli hangjuk és válaszaik alapján, hogyan reagálnak stresszes szituációkban, és segít abban, hogy a rázós szituációkat jobban kezeljék. Ezzel az ügyfélszolgálatosok is jobban érezhetik magukat a munkahelyen, de a cégek ügyfelei is elégedettebbek lehetnek. A bonni Locoslab reptereken és nagyobb épületekben használható belső navigációt fejleszt, így nem fogunk többet rossz irányba szaladni a beszállókapuhoz vagy elveszve bolyongani a parkolóházban.

Bár az SAP és az IBM óriási standjain is a big data és a felhőmegoldások voltak a kulcsszavak, igazi újdonsággal nem lehetett találkozni. A kisvállalatok tudtak újat mutatni a tengernyi adathalmaz újszerű tárolásában, értékelésében, üzemeltetésében és az adatok felhasználásában. Nem lennénk meglepve, ha az ötletek egy része hamarosan a nagyok kínálatában jelenne meg, mivel a felvásárlások egyre inkább pörögnek.