Az érdekesebb esetek közül nem tűzték viszont még ki az ítélethirdetés időpontját a házi pálinkafőzés ügyében. A 2012 júniusában indított és egy évvel ezelőtt (2013 februárjában) a bíróság elé utalt eljárásban Brüsszel annak a magyar törvénynek a jogszerűségét vitatja, amely évente 50 liter mennyiségig mentességet ad a jövedéki adó alól a háztartások által vagy személyes fogyasztásra bérfőzéssel főzött pálinkára. Ez a bizottság szerint nyilvánvalóan ellentétes a vonatkozó uniós irányelv előírásaival, amelyek értelmében a szóban forgó mennyiségig az adóból legfeljebb 50 százalékos kedvezmény adható.
Egy ettől gyökeresen eltérő helyzetértékelést hallottunk ugyanakkor idehaza, kormányzati körökből. Forrásunk szerint valójában nem igazán komoly a vita alapja, s a pálinkatörvény néhány paragrafusának módosításával akár rövid időn belül le lehetne zárni az ügyek egy részét. Szerinte Brüsszel azt kifogásolja egyebek mellett, hogy az adómentességet élvező házi főzőknek nem kell adminisztrálniuk a pálinkakészítés folyamatát. Vagyis egy kockás füzet meg egy toll segítségével máris túl lennénk az aggályokon. Mint ahogy az sem állítaná megoldhatatlan jogalkotási feladat elé a kormányt, hogy tényleg csak a saját kertben termett gyümölcsből lehessen pálinkát főzni.
Miért nem nyújtotta be a kormány a szükséges módosításokat legalább azokban a pontokban, amelyekben könnyen meg lehetne egyezni? - tettük fel a kérdést forrásunknak. „Szabadságharc van" - szólt a kormánytag tömör válasza. Részletesebben kifejtve: az Orbán-kormány imázsába nem fér bele a gyors megegyezés Brüsszellel. Így már könnyen érthetővé válik, hogy miért nyúlnak el a vitás magyar jogi ügyek az unióban.
További részletek a Figyelő hetilap 2014/12. számában.