Egy barackot? Magyar ügyek Brüsszelben

BAKA F. ZOLTÁN, GYÉVAI ZOLTÁN, Brüssze
2014-03-22 08:00
Egy nemrég közzétett brüsszeli összegzésből világosan kiderül, hogy az uniós átlag alatt van a Magyarországgal szemben a belső piaci jogszabályok megsértésének gyanúja miatt folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárások száma. A pillanatnyi állás szerint 19 ügyünk van függőben (ezek negyede az adózás területén), ami jóval elmarad a 2009-ben mért 32-es rekordtól.
A 2014-es eredménytábla azonban más érdekes adatokat is tartalmaz. Ezek közül talán a legfigyelemreméltóbb, hogy a függőben lévő kötelezettségszegési eljárások lezárásához Magyarországgal átlagosan 37,1 hónapra (vagyis több mint három évre) van szükség. Tényszerűen a magyar ügyek megoldása az uniós átlagnál tíz hónappal több időt vesz igénybe. Mindez arra utal, hogy a magyar kormány jellemzően nem adja könnyen a bőrét, nehezen hagyja magát meggyőzni és gyakran kész elmenni a végsőkig is, ami az Európai Bizottság által indított eljárások szempontjából az Európai Bíróságot jelenti. Másfelől Budapest másoknál sokkal gyorsabban végrehajtja az Európai Bíróság ítéleteit. Az átlagos magyar reakcióidő 6,8 hónap az EU 18,2 hónapos cselekvési idejével szemben.

Az érdekesebb esetek közül nem tűzték viszont még ki az ítélethirdetés időpontját a házi pálinkafőzés ügyében. A 2012 júniusában indított és egy évvel ezelőtt (2013 februárjában) a bíróság elé utalt eljárásban Brüsszel annak a magyar törvénynek a jogszerűségét vitatja, amely évente 50 liter mennyiségig mentességet ad a jövedéki adó alól a háztartások által vagy személyes fogyasztásra bérfőzéssel főzött pálinkára. Ez a bizottság szerint nyilvánvalóan ellentétes a vonatkozó uniós irányelv előírásaival, amelyek értelmében a szóban forgó mennyiségig az adóból legfeljebb 50 százalékos kedvezmény adható.


Egy ettől gyökeresen eltérő helyzetértékelést hallottunk ugyanakkor idehaza, kormányzati körökből. Forrásunk szerint valójában nem igazán komoly a vita alapja, s a pálinkatörvény néhány paragrafusának módosításával akár rövid időn belül le lehetne zárni az ügyek egy részét. Szerinte Brüsszel azt kifogásolja egyebek mellett, hogy az adómentességet élvező házi főzőknek nem kell adminisztrálniuk a pálinkakészítés folyamatát. Vagyis egy kockás füzet meg egy toll segítségével máris túl lennénk az aggályokon. Mint ahogy az sem állítaná megoldhatatlan jogalkotási feladat elé a kormányt, hogy tényleg csak a saját kertben termett gyümölcsből lehessen pálinkát főzni.

Miért nem nyújtotta be a kormány a szükséges módosításokat legalább azokban a pontokban, amelyekben könnyen meg lehetne egyezni? - tettük fel a kérdést forrásunknak. „Szabadságharc van" - szólt a kormánytag tömör válasza. Részletesebben kifejtve: az Orbán-kormány imázsába nem fér bele a gyors megegyezés Brüsszellel. Így már könnyen érthetővé válik, hogy miért nyúlnak el a vitás magyar jogi ügyek az unióban.

 

További részletek a Figyelő hetilap 2014/12. számában.