Ez a magyar költségvetésnek évi 7 milliárd forintjába kerülne - jelezte, hozzáfűzve: a program bevezetése után jogos elvárás a középfokú nyelvvizsga megszerzése az alapképzés végéig. Emellett - folytatta - szorosabb együttműködést szeretnének az egyetemek és a gazdasági élet szereplői között a kutatás, innováció területén, valamint javítanák a magyar felsőoktatás nemzetközi megítélését.
Karácsony Gergely arról beszélt: a felsőoktatás számára tragikus volt az elmúlt négy év, a korábban a tandíj ellen népszavazást kezdeményező Orbán Viktor miniszterelnökként "Európa legmagasabb tandíját vezette be", ezzel is magyarázható, hogy négy év alatt a harmadával csökkent az egyetemre, főiskolára jelentkezők száma.
Az ingyenes alapdiploma eredetileg az Együtt-PM javaslata volt, az MSZP oktatási programjában az szerepelt, hogy minden hallgató ingyenesen kezdheti meg a tanulmányait, majd az egyetemek határozhatják meg a tandíjmentesség megtartásáért elvárt minőségi követelményeket. Hiller István az MTI kérdésére nemzetközi tapasztalatokkal magyarázta, hogy végül az ingyenes alapképzés mellett döntöttek, mondván, Európa minden országában bővítik a tudáshoz való hozzáférés lehetőségét, legutóbb Bajorországban szüntették meg a tandíjat, a magyar fiatalok külföldre vándorlásának egyik fő oka pedig az, hogy a környező országokban ingyen tanulhatnak.