Átszabják a felsőoktatást

válassz
2014-04-13 16:00
frissítve: 2014-04-13 17:21
Részben megújult menedzsmenttel vág neki az Emberi Erőforrások Minisztériuma a 2014 -2018 közötti ciklusnak, várhatóan sem Klinghammer István felsőoktatásért, sem Hoffmann Rózsa közoktatásért felelős államtitkár nem folytatja, bár utóbbiról úgy tudjuk, hogy a közoktatás közelében marad. Klinghammer utódjáról nem hallani, az oktatási államtitkári posztra Hoppál Péter Fidesz-szóvivőt emlegetik esélyesként.


Az EMMI egyébként mamut-minisztérium marad, továbbra is több területet olvaszt magába, s várhatóan az eddigi miniszter, Balog Zoltán vezeti. A KLIK, azaz a Klébersberg Kuno Intézményfenntartó Központ is bizonyosan megmarad. Hatáskörét azonban átszabják, jó néhány jogosítványát alsóbb szintekre helyeznek át - értesült a Figyelő. Még az idén sor kerül a felsőoktatás átfogó reformjára, forrásaink szerint a parlament őszi ülésszakán tárgyalhat az intézményrendszer átalakításáról, 2015 őszén pedig elindulhatnak az Európában bevált közösségi főiskolák.

Az Orbán-kormány politikájával szemben a leglátványosabban az egyetemisták demonstráltak, melynek fókuszában a tandíj, az államilag finanszírozott szakok keretszámai, és a röghöz kötés álltak. A megmozdulások hatására vette el Orbán Viktor Hoffmann Rózsától a felsőoktatás irányítását, s került az egyetemi szférából érkező nagy konszenzusteremtő hírében álló Klinghammer Istvánhoz. Az új felsőoktatási államtitkár sem tudott azonban látványos sikert elérni, a felsőoktatási koncepciót több oldalról is megfúrták, Klinghammer kétségtelen érdeme azonban, hogy három év után megállt a pénzkivonás.

FORRADALOM
A második Orbán-kormány az önkormányzati rendszer mellett a közoktatást alakította át a legnagyobb mértékben, kormány közeli forrásaink szerint: „ami itt történt, az felért egy forradalommal." Állami kézbe kerültek az önkormányzati iskolák, új köznevelési törvény és új nemzeti alaptanterv alapján folyik az oktatás, egy kézbe került az intézmények irányítása, s 2013-ban elindult a régóta várt pedagógus-életpálya modell.

További részletek a Figyelő hetilap 2014/15. számában.