Ipari forradalom 4.0
2014-04-13 13:00
frissítve: 2014-04-13 13:12
Legfeljebb a szakemberhiány késleltetheti a termelő ágazatok és az informatika összeolvadását, amelynek kihasználása nélkül egyre kevésbé képzelhető el a vállalati versenyképesség.
Míg Magyarországon a munkahelyek csekély száma a legnagyobb probléma, a legtöbb fejlett országban a szakemberhiány jelenti a legfőbb gondot. Ma már nincs szükség képzetlen gyári munkásokra, mivel az üzemekben is a gépek vannak túlsúlyban. A gyártási rendszerek automatizálása viszont egyre több olyan szakembert kíván, aki a bonyolult eszközöket üzemeltetni és programozni tudja.
Németországban a válság ideje alatt kitüntetett szerepet szántak a kutatásnak, elkészült az ország új high-tech stratégiája is. Az autó- és gép¬ipari gyártásban erős országban nagy hangsúlyt kapott az ipar informatikai fejlesztése, amit negyedik ipari forradalomnak neveznek. Az Industrie 4.0 program keretében azt a cél tűzték ki, hogy a gépeket az internetre kötik, lehetőleg minden folyamatot informatikai rendszerekkel szeretnének irányítani, 200 millió eurót különítve el a fejlesztésekre. Ez nem csak a kormányzat stratégiai terve, többek között a Bosch-csoport kezdeményezésére dolgozták ki a programot, amelynek kialakításában kutatóintézetek és egyetemek is részt vettek számos nagyvállalat mellett.
A Figyelő következő számában bemutatjuk, hogyan alakítják át az informatikai innovációk az ipart és kik lehetnek a jövő nyertesei.