A piacgazdaság fantomja

Kormányváró kívánságlista
BRÜCKNER GERGELY – HALASKA GÁBOR
2014-04-12 10:00
frissítve: 2014-04-12 10:20
Gyökeres gazdaságpolitikai fordulatra egyik megkérdezett cégvezető sem számít az új Orbán kormánytól. Részletek a Figyelőben.
A Figyelő által megkérdezett cégvezetők közül Papp István, a Microsoft Magyarország ügyvezetője kiszámíthatóságot remél a következő 4 évtől. Azt, hogy a játékszabályok a tervezés pillanatától legalább a pénzügyi év végéig, vagyis 12 hónapig érvényesek és változatlanok maradjanak. Ez az alapvető létezés és a normális működés feltétele. Ahhoz pedig, hogy gazdasági növekedés is legyen, fejlődést ösztönző programok és körülmények kellenek. A gazdaságot leginkább egy nagyon tiszta és világos jövőkép serkenthetné. Egy olyan országvízió, amelyet a politika és a gazdasági szereplők szoros együttműködésben, konszenzussal hoznak létre. Magyarországon egy okos társadalom felé kellene haladnunk, próbáljuk meg minden ágazat high-tech jellegét erősíteni - javasolja a menedzser.
„Én egy olyan Magyarországot szeretnék, ahol az emberek a tudásukra és az eredményeikre büszkék. Ehhez az kellene, hogy legyen jövőképünk arról, milyen országot szeretnénk 20 év múlva. Találjuk ki, miben tud versenyképes lenni Magyarország. Ilyen terület lehet az oktatás, az egészségügy, illetve az IT-szektor" - fogalmazta meg gondolatait Árvai Péter, a Prezi vezérigazgatója. Mivel ezeken a területeken nem lehet egy ciklus alatt komoly eredményt elérni, olyan megállapodás kell, amellyel a legnagyobb pártok és a fontos társadalmi csoportok is egyetértenek, és hajlandók közösen dolgozni érte.

Jakab Roland, az Ericsson Magyarország ügyvezetője, a Magyar Európai Üzleti Tanács elnöke úgy látja, a hosszú válság után növekedés indult, de ez még törékeny. Ennek kormányzati támogatása előrébb való minden egyéb politikai, gazdasági, közéleti megfontolásnál. Ezzel kapcsolatban találkoztunk olyan véleménnyel is, hogy véget kellene vetni az erőteljes államosításnak, a nagyotmondásnak, a klientúra erősítésének, valamint a presztízscélokat szolgáló költekezésnek. Jakab Roland szerint Magyarország abban érdekelt, hogy minél több kutatás-fejlesztést végző cég telepedjen itt le, alakuljon ki egészséges verseny a hasonló tevékenységet végző vállalatok között. Érdemes támogatni ezt a folyamatot, mert ezek perspektivikus pályát kínálnak, ami társadalmi oldalról kívánatossá teszi majd a tanulást.
Részletek a Figyelőben.