Kibocsátás előtt az Alibaba: hol van a 40 rabló?

Halaska Gábor
2014-04-12 08:00
frissítve: 2014-04-12 08:15
Döbbenetes méretű kínai netes vállalat lép az amerikai tőzsdére legkorábban nyár közepén. A potenciális befektetőket az ágazat gyors változásain túl egyelőre az átláthatóság hiánya is megfontolásra készteti.
Itt az újabb internetlufi? Ha igen, kidurran-e a közeljövőben? A világ vezető netes óriásává nőhet-e egy számos területen már ma is vezető cég? Lényegében ezt a három kérdést kell megvizsgálnia azoknak a befektetőknek, akik részt kívánnak venni az évtized egyik legnagyobb technológiai kibocsátásában.

Az Alibaba-csoport idén nyárra várható tőzsdére lépése mellett a Groupon vagy a Twitter nyilvános részvénykibocsátása (initial public offering - IPO) is közepesnek számít, a bevonni kívánt 15 milliárd dollár körüli tőke a Facebook 16 milliárdját közelíti. Ráadásul mindezen még egyet csavar az, hogy kínai nagyvállalatról van szó, mondhatnánk azt is, hogy az egyik legrégebbi ottani startupról. Hiszen az Alibaba-csoport első cége éppen 15 esztendős, és röviden úgy jellemezhető: az eBay és az Amazon egybegyúrva, megspékelve nagy- és kisvállalati, valamint online fizetési üzletágakkal, továbbá számos netes háttérszolgáltatással, tucatnyi fontos website-tal (ezeket lásd az infotáblában).

A transzparencia egyelőre nem erőssége a kínai csoportnak, ám eddigi nyilvános számaiból az elemzők úgy becsülik, hogy a 2014-es bevétele meghaladhatja a 9 milliárd dollárt (azaz a 2000 milliárd forintot). Ez azért is érdekes, mert az Amazon és az eBay együttvéve sem bonyolított tavaly ekkora forgalmat. Ráadásul az ázsiai óriásvállalat becsült értékének a növekedése is rakétasebességű. Egy éve az Economistban megkérdezett szakértők 55 és 120 milliárd dollárra tették a kínai cég piaci értékét, ám ugyanez az összeg az Alibaba IPO-tervének tavaly őszi bejelentését követően 170 milliárd dollár fölé szökött. Azaz, mire a csoport nyáron a tőzsdére kerül, könnyen meg is előzheti e téren a Facebookot. Összehasonlításul: a Mol piaci kapitalizációja április elején mintegy 6,1 milliárd dollár volt.

Mégis, alaposan el kell gondolkozniuk azoknak, akik meg akarják tippelni, érdemes-e a körülbelül 24 ezer embert foglalkoztató mamutvállalat papírjaiba fektetni. Mint Peter Garnry, a Saxo Bank vezető részvénypiaci stratégája állítja: „A szemfüles befektetők jól járhatnak az új papírokkal, ugyanakkor nem árt az óvatosság."

További részletek a Figyelő hetilap 2014/15-ik számában, egy 3 oldalas elemzésben.