Az MNB mint mecénás

Gerhardt Ferenc
VARGA ZSOLT
2014-04-12 19:22
Az üzletkötések kapcsán teljes lesz a diszkréció; ellenkező esetben ugyanis fennállna a veszély, hogy a műtárgypiacon felverjük az árakat - hangsúlyozta lapunknak az MNB alelnöke, aki egyben műkincs-visszavásárlási program tanácsadó testületének vezetője.
- A Magyar Nemzeti Bank öt év alatt 100 millió eurót, hozzávetőleg 30 milliárd forintot költ arra, hogy Magyarország számára fontos műkincseket vásároljon. Honnan az ötlet?

- Az ötlet nem új. A világon sok bank, biztosítótársaság vásárol műtárgyakat. Nemzetközi összehasonlításban a mi 30 milliárd forintunk nagyon szerény összeg.

- Elárulná, tárgyalnak-e már érdemben valamilyen műkincs megvásárlásáról?


- Tárgyalunk, de hogy miről, azt természetesen nem mondhatom el. Sőt, ha az üzlet megköttetik, azt sem tesszük közhírré, kitől vettük meg és mennyiért az adott műtárgyat. Teljes lesz a diszkréció.

- Így viszont támadásoknak tehetik ki magukat. Nem tartanak attól, akár azzal is megvádolva a tanácsadó testületet, hogy olyan tulajdonostól vesz, aki visszaoszt?


- Természetesen átlátható kimutatásokat vezetünk majd, amibe az arra illetékesek betekinthetnek. Minden szigorúan dokumentált lesz.

- Ki lesz a megvásárolandó műtárgyak birtokosa? A jegybank vagy a magyar állam?


- Egyik sem. Közművelődési célokat szolgáló alapítványi tulajdonba kerülnek a műtárgyak. A nyitott alapítványt reményeink szerint sokan támogatják majd.

Az interjút keresse a Figyelő hetilap 2014/15. számában.

Szétesik a Munkácsy-trilógia?
Amint arról a Figyelő Online elsőként hírt adott, félő, hogy szétesik a világhírű Munkácsy-trilógia. Lapunk birtokába jutott a kanadai Hamilton Galéria levele, amelyben azt írják, hogy a tulajdonukban lévő Krisztus Pilátus előtt című kép letéti ideje 2014. július 31-én lejár, s amennyiben a magyar állam nem veszi meg, úgy visszakérik azt. Gerhardt Ferenc nem válaszolt arra a kérdésre, meg akarják-e vásárolni a jelenleg a debreceni Déri Múzeumban kiállított hatalmas festményt. Mindenesetre a magyar állam érdeklődését jelzi, hogy néhány hete - információink szerint Orbán Viktor miniszterelnök utasítására - éppen ebben az ügyben tárgyalt Kanadában Halász János kulturális államtitkár. Időközben az is kiderült, hogy a trilógia Pákh Imre tulajdonát képező Golgota című darabjának letéti szerződése is lejárt már.