Magas ár, átalakuló tb-támogatás

Életmód
Nógrádi Tóth Erzsébet
2014-04-17 07:45
A gyógyfürdők támogatása révén tetemes pénzt is megtakaríthat a közbiztosító. Az OEP öt éve 3,3 milliárdot, tavaly 1,8 milliárdot költött a mozgásszervi terápiákra, ám a fürdőkhöz kapcsolódó gyógyászati ellátások összege jelentősen nőtt.

Harkány. A fürdő már korábban megkapta a gyógyhely minősítést
Harkány. A fürdő már korábban megkapta a gyógyhely minősítést
Fotó: KÁLMÁNDY FERENC, MTI

A betegek és a turisták által kedvelt dél-dunántúli Harkányt követve a közelmúltban 17.-ként nyerte el az országban az úgynevezett gyógyhely minősítést a hozzá közeli Szigetvár, amelytől a turizmus erősödését reméli Kolovics János polgármester. A minősítéshez a 2007-ben 1,2 milliárd forintból megépített gyógyfürdő szolgált alapul, amelyben az évi 120-150 ezer látogató gyógy- és wellnessmedencét, szaunákat, gyógyászati helyiségeket, kisebb udvari medencéket, sportmedencét és egy fedett uszodát vehet igénybe. A fürdőt egy 1966-ban talált forrás 800 méter mélyről feltörő, 62 Celsius-fokos vize látja el nátrium-kloridos alkáli-hidrogén-karbonátos hévízzel.

A város gyógyhellyé minősítését az önkormányzat kezdeményezte az Országos Tisztifőorvosi Hivatalnál (OTH). Az engedély kiadását hosszú procedúra előzte meg, ugyanis egy szigorú szempontrendszer alapján végzett mérésekkel kellett igazolni a környezet levegőjének tisztaságát, a fokozottan védett területhez rendelt maximális zajszintet, a betegek nyugalmát garantáló egyéb feltételeket és az orvosi szakvéleményt a gyógyvíz hatásáról. Az illetékes orvosszakmai kollégium pedig a város gyógyfürdőjét a mozgásszervi betegségek kezelésére akkreditálta – tudtuk meg az OTH illetékes főosztályán.

Az engedély azt tanúsítja, hogy a gyógyhatás eredeti, a víz védett, a felszín alatti rétegből fakad, az összetétele a természetes ingadozás határain belül állandó, és a talajt érő hatások miatt nem változik, így annak nincs lejárata. Azt is megtudtuk az egészségügyi hatóságtól, hogy a hivatal az ország gyógyvizeit szükség szerint ellenőrzi, de az ivásra engedélyezett vizeket legalább az engedély kiadását követő hatodik évben, a fürdésre használhatókat pedig a tizedikben veszi górcső alá. Ettől függetlenül a fürdőket üzemeltetők kötelesek ellenőriztetni a víz egyes paramétereit, az előírt szabályoknak megfelelő gyakorisággal, naponta, kéthetente, kéthavonta az OTH által e feladatra feljogosított laboratóriummal.

Hévíz. A gyógyvizet nem csak a közfi nanszírozott betegek keresik
Hévíz. A gyógyvizet nem csak a közfi nanszírozott betegek keresik
Fotó: BÁNKUTI ANDRÁS

Nemcsak a hatóság, hanem a gyógyfürdők jó hírneve miatt sem kerülhető meg a rendszeres ellenőrzés és annak dokumentálása, hiszen egy esetleges fertőzés évekre megpecsételheti a sorsukat. Volt már példa arra, hogy a hazai és a külföldi betegek és turisták messze elkerülték a korábban népszerű fürdővárost, ami súlyos összegtől fosztotta meg az fürdőt és az önkormányzatot.


Évszázadok óta bizonyított a gyógyvizek terápiás hatása. A fáma úgy tartja, hogy a szigetvári régióhoz tartozó harkányi vizet akkor özönlötték el a környéken élők, amikor a csontbántalmakkal, reumás fájdalmakkal küszködő pásztorok rájöttek gyógyító hatására. Akkor persze még sem minősítés, sem betegbiztosítás nem volt, egyszerűen csak jobban érezték magukat a juhászok egy-egy meleg vizes ücsörgés után. A mögöttünk hagyott évtizedekben azonban világszerte tudományosan is bizonyították a gyógyvizek pozitív hatását a különféle kórok megelőzésére és terápiájára, és azt is, hogy milliárdokat lehet spórolni a gyógyszerkiadásokon a gyógyvizes kezelésekkel.

Ugyan a megtakarításokat nem lehet pontosan megbecsülni, de ha az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) mozgásszervi gyógyszerekre fordított támogatását vesszük nagyító alá, kiderül, hogy amíg öt éve 3,3 milliárdot, tavaly 1,8 milliárdot költött e betegségek terápiájára. Ám a pénztár sajtóosztálya szerint a kiadások csökkenésében a gyógyszerárak zuhanása is közrejátszik. Ugyanakkor a fürdőkhöz kapcsolódó gyógyászati ellátásokra fordítható összeg az elmúlt években jelentősen nőtt (lásd a grafikont). Azt is megtudtuk, hogy jelenleg 11-féle gyógyfürdőkezeléshez kapnak OEP-támogatást a biztosított betegek, a terápiát – a gyógyszerrecepthez hasonlóan – szakorvosok rendelhetik el.

Mivel a fürdők szabadáras díjjal kínálják a szolgáltatásaikat – ez attól is függ, hogy helyi, körzeti vagy országos minősítésűek –, a társadalombiztosító előre meghatározott mértékű támogatást nyújt csak hozzá, a fönnmaradó részt a betegnek kell kifizetnie. A gyógyvizek Mekkájának is minősített magyarországi gyógyfürdőket, hévizeket a közfinanszírozott betegek mellett egyre több egészséges turista is látogatja, ami az eltelt évtizedben kiépített infrastruktúrának és a nemzetközi hírű reumatológus és ortopédus szakorvosi gárdának köszönhető.