A Nyugat pénzügyi arzenálja
2014-04-18 17:19
Visszaüthet a nyugati stratégia, mely a pénzügyi háború eszközeihez nyúl a katonai beavatkozás helyett az ukrajnai helyzet és a Krím illegitim annexiója nyomán. Az USA most Oroszországon teszteli a hosszú évek alatt tudatosan kifejlesztett pénzügyi fegyvereit, ám a gazdasági érdekek is közvetlen védelemre szorulnak egy ponton, s akkor elkerülhetetlenné válik majd a katonai beavatkozás. Az újfajta financiális fegyverek alkalmazása
Harold James szerint az orosz piaci szerkezet félkapitalista jellegéből adódóan jelent sokszoros kockázatot.
Egy stabil, prosperáló, demokratikus Ukrajna tüske volna az oroszok, és legfőképpen Vlagyimir Putyin szemében, így Kijev destabilizálása logikus lépésnek tűnik Moszkva részéről. Ezt szolgálja a Krím-félsziget elszakítása, és a nyelvi és etnikai ellentétek továbberősítése. Ráadásul Putyin ezzel egyidejűleg próbálja Oroszországot megnyerő színben feltüntetni, megduplázva a krímiek nyugdíjait, megemelve az ott dolgozó köztisztviselők béreit, és végrehajtva a szocsi beruházásokhoz hasonló infrastrukturális fejlesztéseket. Ilyen befektetés például a 3 milliárd dolláros Kercsi-szorost átszelő híd megépítése is. Ez a magatartás hosszú távon ugyan nehézségeket okozhat az orosz költségvetésben, de egyértelműen szolgálja a putyini célokat és növeli az orosz befolyást a térségben.
Az ellenkező oldalon az Unió és az Egyesült Államok minden áron próbálja elkerülni a fegyveres konfliktust, ám a verbális ellenállás önmagában csupán nevetségessé és hiteltelenné teszi a nyugati vezetőket, mi több a jövőbeli biztonsági kockázatokat is csak súlyosbítja. Ennek a helyzetnek a feloldására úgy tűnik egyetlen lehetőség maradt, a pénzügyi háború. Ahogy azt Juan Zarate, korábbi amerikai terrorizmus elleni harcért felelős vezető tisztviselő írja Treasury's War című visszaemlékezéseiben, az USA azzal töltötte az elmúlt évtizedet, hogy kifejlessze a pénzügyi fegyverek egy új arzenálját, amit először az Al-Kaida, Irán és Észak-Korea ellen vetettek be, most pedig Oroszország ellen próbálhatják ki. Ilyen fegyverek főleg az eszközbefagyasztások és a feketelistás bankok nemzetközi finanszírozásának blokkolása.
Az orosz bankrendszer már az ukrajnai tiltakozások kitörésekor is sebezhető volt, és ez csak tovább romlott elérve az oligarchák pénztárcájáig. A kapitalista rendszerekben az elit jólétének csökkenése a rezsim iránti hűség gyors erodálódásához vezet, mindig van tehát egy fordulópont, ahol már többet veszítenek az elit tagjai, mint amit a rezsim fennállásából nyernek. Ez a pont Ukrajnában a tüntetések felerősödése volt. Ezzel szemben Putyin azt emeli ki minden beszédében, hogy mivel a nyugati pénzpiacok sokkal inkább függnek a gazdasági kapcsolathálótól, így az USA és az Unió egyértelműen többet veszít a financiális háború során, mint Oroszország. Ezek a hálózatos kapcsolatok okozták a Lehman bukásával egyidejűleg a válságot, ráadásul a Lehman Brothers' sokkalta kisebb intézmény volt az európai bankoknál, amelyek erősen ki vannak téve az orosz piacnak is.
A helyzet itt válik hasonlóvá az első világháborút megelőző évekhez, amikor a nagyhatalmak tanulva a pénzügyi sebezhetőségükből megpróbálták védhetővé tenni pénzpiacaikat, és egyidejűleg a másikat csak gazdaságilag támadni. Ez viszont odáig vezetett, hogy elfeledkeztek róla, hogy eljöhet az a pont, mikor már csak katonailag lehetséges védeni a gazdasági és pénzügyi érdekeket, és nem elég a központi bankok nagyobb szerepe, vagy a szabályozások szigorúbb mivolta, illetve a protekcionista pénzügyi és gazdasági politika. Mindennek hatására a pénzügyi háború a fegyveres konfliktus alternatívája helyett annak kiváltó oka lett.
A jelenlegi vezetőknek nem szabad megfeledkezni arról, hogy az események akár most is vehetnek ilyen fordulatot, ha folytatják a megkezdett pénzügyi háborút.
Harold James a Princeton Egyetem Történelem és Nemzetközi Kapcsolatok professzora, az European University Institute történelem professzora, valamint a Center for International Governance Innovation kutatója.