17 pontban a horvát rulett

Brückner Gergely
2014-04-24 13:13
Mind a horvát államnak, mind a Molnak megegyezésre kell törekednie az INA horvát olajipari cég ügyében, mert más megoldással, így az eladással mindkét fél csak rosszul járhat. Hernádi Zsolt, a Mol első embere a horvát tévében keménykedett, mire Zoran Milanovics horvát miniszterelnök békülékeny tónust ütött meg a Mollal szemben. A megállapodás esélyét befolyásolják a zágrábi belpolitikai erőviszonyok, a közelgő választások, de a horvát gazdaság gyatra teljesítménye és az orosz-ukrán konfliktus is. A Figyelő eheti összeállításában 17 pontban elemeztük a kialakult helyzetet. Rövid ízelítő.
Kezdjük elemzésünket, a Mol-INA ügy szempontjából az elmúlt időszak legfontosabb pozitív fejleményével: horvát politikusok, így Zoran Milanovics kormányfő is békülékeny üzeneteket fogalmaztak meg. A miniszterelnök elmondta nem tartja szerencsésnek, ha az INA egyfajta magyar-horvát küzdőtér. Ő maga e helyzetben nem horvátnak, vagy magyarnak, hanem egy részvényes képviselőjének tartja magát, aki azt szeretné, ha az INA fejlesztene, foglalkoztatna és profitot termelne.

A kormányfő megfogalmazott egy különösen is hangsúlyos mondatot. Azt mondta, hogy bár sokan az INA irányítási jogát tartják a horvát-magyar tárgyalások kulcskérdésének, de valójában nem ez a fő probléma. Hiszen a Mol sok pénzt fizetett az INA-ért, amiért természetesen jogokat is kell kapnia. Ez Budapesten biztosan jól csengő mondat. A Mol kommunikációjában az elmúlt időszakban érezhető volt egy valós, taktikai jellegű váltás, és a horvát zászlóshajóról. az INA-ról úgy kezdtek el beszélni a cég vezetői, mint amit már könnyen elengednének. Valójában ennél azért erősebb talán a kötődés, amit úgy fogalmazott meg egy forrásaink, hogy „ha marad a szopóág, akkor új verziót kell keresni, de amennyiben a Mol értéket tud teremteni Horvátországban, akkor szívesen marad". Mindenképpen könnyítheti a megoldást, ha a horvát partner már nem olyan hajthatatlan az irányítási jog tekintetében, ugyanakkor forrásunk annyiban hűtötte a kedélyeket, hogy mindaz, ami az elmúlt hetekben történt, egyelőre csak kommunikáció. Forrásaink arra is figyelmeztettek, hogy miközben korábban tavaly szeptemberben, novemberben, majd idén januárban is volt tárgyalási forduló, vagyis kéthavi volt az ütemezés, addig immár három hónap eltelt tárgyalás nélkül. Ráadásul az idő inkább a horvátoknak kedvez, a veszteségeket és a költségeket egy kiegyezés előtt is a Molra tudják hárítani - figyelmeztet Kuti Ákos, az Equilor Zrt. elemzője.

Horvát oldalról a tárgyalásokat Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter vezette eddig. A magyar értelmezés szerint a vállalt, vagy kiosztott szerepek alapján ő a rossz rendőr, míg a balközép Kukurikú szövetséget vezető Milanovics a jó rendőr az INA ügyében. Most még ez a „rosszfiú" is arról nyilatkozott, hogy Horvátország új tárgyalási fordulót kezdeményez. Ennek kapcsán a horvát sajtó a napokban már arról találgatott, hogy lehetséges-e, hogy a miniszterelnök maga veszi át a delegáció vezetését. Ez egy lényeges kérdés, de ahhoz, hogy megértsük a téteket, egy pillanatra el kell merülnünk a horvát belpolitikában! A kormányzó pártok közül a legnagyobb a miniszterelnököt adó SDP (Szociáldemokrata Párt), a gazdasági miniszter a HNS (Horvát Nemzeti Párt) delegáltja, a harmadik, minisztert is adó párt nem olyan izgalmas témánk szempontjából, mert az IDS (Isztriai Demokrata Szövetség) csak a turisztikáért felel. A két nagyobb párt viszonya nagyon emlékeztet a magyar baloldali kormányokban az MSZP és az SZDSZ viszonyára. A nagyobb baloldali tömegpárt mellett adott egy kisebb liberális párt, amely mégis sok, kifejezetten fontos posztot visz és komoly gazdasági holdudvara van. Maga a horvát kormányfő gyenge, nem egy Orbán Viktor féle erőt kell elképzelni, hanem egy „Medgyessy Pétert", ahol a központi akaratot felzabálják a partikuláris értékek. A békülékenyebb miniszterelnök és a populistább gazdasági miniszter között a kormányszócsőnek számító Jutarnij List szerint erős nézetkülönbség alakult ki. Ha a miniszterelnök valóban elégedetlen a tárgyalások menetével, és saját kezébe veszi az irányítást, az segíthet a Molnak, hiszen a miniszterelnök számára kudarc lenne az eredménytelenség.

E kis horvát belpolitikai bemelegítő mellett érdemes elolvasni a Figyelő elemzését, amelyből kiderül, hogy milyen lépéseket tett a horvát állam az INA ellen és miként befolyásolhatja a történteket az orosz-ukrán konfliktus, vagy éppen a gyenge horvát gazdasági teljesítmény.

Részletek a Figyelő hetilap 2014/17. számában.