A dalai láma és a kapitalizmus

Sárvári Balázs
2014-04-24 17:35
Amerikában tett látogatása során a helyes gazdasági motivációról, a szabad vállalkozások szerepéről, a pénz és a boldogság viszonyáról adott tanításokat Őszentsége, a dalai láma - számol be élményeiről vendéglátója, Arthur C. Brooks a New York Times véleményrovatában.
Kora reggeli meditációra mentem a szerzetesekkel, s amikor az éhségérzet megjelent bennem, megpróbáltam elhessegetni, jobban koncentrálni, mert úgy hittem, az ilyen materiális dolgok nem zavarhatják meg a szupertudatos környezetben az embert - számol be keleti útjáról Brooks. Hamarosan, tévedésem belátva értettem meg valamelyest a dalai lámát. Ugyanis egy nagy kosár péksütemény, vaj és kés érkezett hozzánk, s csöndben elfogyasztva a reggelit folytattuk elmélyült gyakorlatunkat. Őszentségét épp így érthetjük meg igazán, mert a transzcendencia és a pragmatizmus egységét valósítja meg.

Az American Enterprise Institute-nál tett kétnapos látogatása során is e kettőség felszámolása volt egyik fő üzenete. A beszélgetések során újra meg újra két alapállításhoz tért vissza. „Honnan ered a boldogság?" - kérdezte. „A kormányzatból? Nem. Az ENSZ-ből? Nem. Az egyénből." Ám mielőtt egy „mindeni-önmagáért-él" világot képzelhettünk volna el, azzal segített bennünket kiigazodni, hogy a piac csak segítség, eszköz, de nem lényegi eleme az emberi kibontakozásnak. Ekképp a szabad vállalkozások szerepét sem szabad eltúlozni. Csak szilárd erkölcsi alapokon nyugvó rend járul hozzá a boldogulásunkhoz - állította, azaz csak azok a cselekedetek konstruktívak, melyek valóban figyelembe veszik a többiek jóllétét.

A tibeti buddhisták számára a vagyon a boldog élet négy alappillérének egyike az elégedettség, a spiritualitás és a megvilágosodás mellett. Azaz a pénz nem az ördögtől való. A dalai láma megközelítése tehát, hogy képességeinket minek az érdekében használjuk, s ezen a téren Amerikának rengeteget kell tanulnia a buddhizmustól. A tanácsadóknak például szem előtt kell tartaniuk, hogy a vállalkozás szabadsága nem a profit és nem a hatékonyság, hanem garantálni, hogy a lehetőségek mindenki előtt nyitva álljanak.

Maxim Pinkovskiy az MIT és Xavier Sala-i-Martin a Columbia professzora tanulmányukban azt mutatták ki, hogy a világ népességén belül a napi 1 dollár alatt élők aránya 1970 és 2006 között 80 százalékkal csökkent. Egyértelmű történelmi rekord. Miközben a szabad vállalkozások száma világszerte egyre növekvő, Amerikában épp megfordulni látszik a jelentőségük - derül ki Pew's Economic Mobility Project kutatásából. A 30-as éveikben járó férfiak 2004-ben 12 százalékkal kerestek kevesebbet, mint szüleik generációja ugyanebben az életkorban, s mindezt még a válság okozta pénzügyi hullámok előtt mérték a kutatók.

A tartós megoldáshoz a politikusoknak olyan környezetet kell kidolgozniuk, mely egyszerre biztosít hatékony és megbízható szociális hálót a rászorulóknak és ad következetes, modern korlátokat a társadalmon belüli felzárkózás elősegítéséhez. A program kidolgozásának a munkanélküliek, az iskoláztatás, a vállalatalapítás kérdéseit egyaránt érinteni kell.

Másképp fogalmazva Washingtonnak el kell mozdulnia a dalai láma által képviselt irányba: az irányelveink tagadása nélkül egy empátián alapuló „praktikus fordulatra" van szükségünk. Ennek jegyében kérdeztem meg Őszentségét, hogy mi okoz számára szenvedést - reméltem, hogy egy hasznos, idézhető bölcsességgel búcsúzik majd tőlünk, ám várakozásaim egészen más gondolatra voltak kalibrálva. A dalai láma ugyanis ahelyett, hogy például szülőföldjéről kezdett volna ábrándozni, némi elgondolkodás után kijelentette, hogy kissé melege van.

Arthur C. Brooks publicista, az American Enterprise Institute elnöke.