A megállíthatatlanul emelkedő munkanélküliség mértékét tükrözi, hogy Gútában szinte senkinek sincs munkája. A Damaszkusz határában található mintegy 300 négyzetkilométernyi mezőgazdasági övezeten Abu Omar próbál meg lehetőséget teremteni a tétlen munkaerő számára.
Példája nem egyedi, így egy külföldön élő üzletember támogatja azt a házi „joghurt-üzemet", ami a Damaszkusztól észak-keletre, mindössze 10 kilométer távolságban található Douma városában működik. A házi készítésű joghurt értékesítésével közel 40 helybeli keresi most a kenyerét. A „cég" elsősorban azon fiatalok számára biztosít munkát, akiknek felsőfokú tanulmányait a háború szakította meg. A joghurt praktikus választás volt, mivel lakáskörülmények között is könnyen előállítható és nem kell hozzá különlegesebb szaktudás, sem pedig nehezen beszerezhető alapanyag.
Ehhez hasonlóan Gútában egy olyan kerámiafestő projekt indult útnak, mely a fiatal férfi hozzátartozók nélkül maradt nőket fogja össze. Mintegy 30-an dolgoznak így együtt, családjuk egyetlen fenntartójaként. Egy helyi szervező szerint az ehhez hasonló kezdeményezések tizedével csökkentették már a munkanélküliséget.
Mivel a pénzügyi források limitáltak, az országban a legtöbben időszakos mezőgazdasági munkákból élnek, illetve a segélyekből, melyek a szíriai kormány felügyelete alatt érkeznek el hozzájuk.
Karen Leigh a Syria Deeply hírportál vezető szerkesztője.
Youmna al-Dimashqi szíriai aktivista.