Róka fogta Citadella

VARGA ZSOLT
2014-05-06 09:00
A jelek szerint kisebb csodát hajtott végre a magyar államapparátus: elfoglalta azt a Citadellát, amit tavaly ősszel már birtokba vett. Ezt a következtetést vagyunk kénytelenek levonni a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. vezérigazgatója által írt, két egymásnak ellentmondó levélből.
Hétfő reggel legalább száz rendőr hathatós támogatásával foglalta el a vagyonkezelő a fellegvárat. Kérdéseinkre egyelőre nem válaszoltak, ezért jobb híján a közleményükből idézünk. „Az állam, jó gazda módjára, visszavette jogos tulajdonát, az UNESCO által a világörökség részének nyilvánított Citadellát." Csakhogy kérdés, miért kellett visszavenni azt, ami egyszer már az övé lett. Márton Péter, az MNV Zrt. vezérigazgatója tavaly november 13.-án kelt levelében büszkén újságolta, hogy a Citadellát gond nélkül birtokba vették. Igaz, idén április 22.-én viszont egy másik levélben már arról értekezett, hogy nem sikerült azt birtokba venni. Melyik levélnek higgyünk? - kérdezzük a vezérigazgatót, az ellentmondás feloldását remélve. Mindenesetre az utóbbi levél szolgáltatott úgymond jogi alapot a Citadella elfoglalására. A magukat becsapottnak, kisemmizettnek hitt bérlők pedig erre hivatkozva tesznek feljelentést az ügyészségen, többek között okirat hamisítás gyanúja miatt.

Egyébként az MNV Zrt. az ősszel birtokba vett Citadellát továbbpasszolta a XI. kerületi önkormányzatnak, majd röpke két hónap után visszakérte azt. Információink szerint azért volt a gyors pálfordulás, mert a Citadellát bevonták a Baán lászló nevével fémjelzett Városliget projektbe, ami földrajzilag ugyan kissé aggályos, de legalább Habony Árpád, Orbán főtanácsadójának támogatását élvezi. De ez a két hónapos kitérő még vihart kavar.



„Jelentősen lassította a terület átvételét, hogy a kerület jegyzője 2013. november 5.-én ideiglenes használati engedélyt adott a Citadella bérlőinek." - így az MNV Zrt. közleménye. Ami már ott is hibádzik, hogy nem a kerület jegyzője, hanem maga a polgármester, Hoffmann Tamás kötött szerződést a bérlőkkel, de talán ennél is fontosabb, hogy jó oka volt erre. A szerződés megkötését akkor azzal magyarázta a Figyelő Online-nak, máskülönben jó időre bezárhatott volna a Citadella. Hiszen úgyszólván a teljes berendezés a bérlők tulajdona, s ha ők pakolnak, mindent kezdhetnek elölről.


Most valahol itt tartunk. Hiába mondja azt az MNV Zrt, hogy akár már egy nap múltán visszatérhetnek az idegenforgalmi szezon kezdetén száműzött turisták a Citadellára, félő, hogy ez üres remény marad. A végrehajtó annak rendje és módja szerint átadta az ingatlant, lepecsételte az ajtókat, de a helyiségek kiürítését nem rendelte el. Ami annyit jelent, hogy az állami vagyon kezelője mostantól felelősen vigyázhat a bérlők vagyonára is. Ez pedig a mesebeli róka fogta csuka meséjét idézi. Egykönnyen nem szabadulhatnak egymástól. Az általunk megkérdezett jogi szakértők szerint egy kiürítési per akár másfél-két évis is eltarthat. Már csak azért sem lesz könnyű menet, mert a pontos elszámolás is komoly viták tárgyát képezi. A bérlők eszközeikért szakérői értékbecslés alapján nagyjából kétszázmillió forintot követelnek.

További egymilliárd forintra tartanak igényt a javításokért és karbantartásokért. Százmillió forintért vették állításuk szerint a Citadella fűtését ellátó gázvezetéket és kazánokat. Az MNV Zrt. ellenben arra hivatkozik, hogy a bérlők csak kisebb javításokat, karbantartásokat végeztek, nagyobb beruházásokat legfeljebb saját üzletük érdekében hajtottak végre. Amiben nincs vita: szinte minden, ami mozdítható, az utolsó villanykapcsolóig a bérlőké. Ahogy egyikük megjegyezte:"Ha megyünk és pakolunk, itt leolthatják a villanyt, és víz sem folyik majd a csapból." A sors iróniája, hogy a Citadella elfoglalása-visszafoglalása sem volt teljes. Egy lakó maradt. Kevesen tudják, hogy a fellegvár kellős közepén megbújik egy lakás, amit vagy negyven éve laknak már. Nos, ezt a lakót ezúttal sem sikerült kitenni. Ha egyáltalán megpróbálták...