Ami Odesszában történt, az tiszta fasizmus, Oroszország pedig nem engedi szőnyeg alá söpörni a történteket - jelentette ki Szergej Lavrov szerdán az orosz külügyminisztériumban tartott győzelem napi megemlékezésen.
"Ez már nem egyszerűen a náci bűnösöket éltető jelszavakkal való felvonulás, hanem a fasizmus élő megnyilvánulása" - mondta a külügyminiszter. Lavrov bírálta Európát is, amely szerinte évek óta szemet huny afelett, hogy a fasiszta ideológiának egyre több híve lesz a kontinensen, sőt, arra sem figyel, hogy az ideológia követőit egyenesen toborozzák.
Odesszában a múlt pénteken az Ukrajna egysége mellett tüntetők és az oroszbarát szakadárok között kitört összecsapások során felgyújtották a szakszervezetek székházát, és több mint 40-en égtek benn az épületben.
A biztonsági erők visszafoglalták a szakadároktól a mariupoli városházátA 0629.com.ua nevű helyi hírportál jelentése alapján az épület környékén reggel munkaruhás emberek bontották el a szakadárok által emelt barikádokat, az oda hordott gumiabroncsokat teherautókra pakolták. Az épület visszafoglalása közben a környéken lakók nem hallottak lövéseket.
Előző éjjel az épületet megszállva tartó Moszkva-barát szakadárok gumiabroncsokat égettek a városháza előtt, emiatt sűrű fekete füst borította be a városközpontot, és közben lövések hallatszottak. A városi egészségügyi szolgálat tájékoztatása szerint senki nem fordult hozzájuk orvosi segítségért, lőtt sérüléssel senkit nem kellett ellátniuk.
Kerry elutasította a kelet-ukrajnai népszavazásokat
John Kerry amerikai külügyminiszter kedden elutasította az általa kiagyaltnak és színleltnek minősített népszavazásokat, amelyeket az oroszpárti felkelők a hét végén terveznek megtartani a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megyében.
Kerry közösen tartott sajtótájékoztatót Catherine Ashtonnal, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével Washingtonban. Kijelentette, hogy az Egyesült Államok határozottan visszautasítja az Ukrajna további megosztását célzó, törvénytelen erőfeszítést.
Az amerikai diplomácia vezetője szerint a Kelet-Ukrajnában a krími forgatókönyv köszön vissza, és Washington nem lesz hajlandó elismerni az ott megrendezendő referendumok eredményét.
A Krímben március 16-án tartottak népszavazást, amelynek nyomán Oroszország elcsatolta Ukrajnától a félszigetet. A legtöbb ország által el nem ismert lépés következményeként az Egyesült Államok - más országokkal együtt - gazdasági szankciókat vezetett be Oroszország ellen.
A hivatalos amerikai álláspont szerint az ukránoknak a május 25-i elnökválasztáson kellene szavazniuk jövőjükről.
John Kerry bejelentette, hogy a jövő héten Londonban találkozik európai partnereivel, hogy megvitassa velük az Ukrajnával kapcsolatos további lépéseket.
Mary Landrieu, az amerikai szenátus energiaügyi és a természeti kincsek kérdésében illetékes bizottságának elnöke kedden úgy nyilatkozott, hogy az ukrajnai instabilitás újabb érv a kanadai Alberta tartomány olajlelőhelyeit a Mexikói-öböl finomítóival összekötő Keystone csővezeték megépítése és az Egyesült Államok energetikai függetlenségének megteremtése mellett.
Landrieu félénknek nevezte az ukrajnai orosz fellépésre adott európai választ.