Nagy fába vágtuk fejszénket. Arra kerestük a választ a startup ökoszisztéma mérvadó véleményvezéreivel együtt, melyik már jelenleg is működő cég válhat világszinten is sikeressé, ismertté, egy bizonyos szegmensben élbolyba tartozóvá. Ám az igazán egyedi megoldásokat kínáló startupok egyik jellegzetessége éppen az, hogy hirtelen, szinte a semmiből robbannak be a köztudatba. A villámgyors fejlődésnek van egy árnyoldala is: amennyiben egy induló innovatív társaság a porondra lépéstől számított egy-két év elteltével sem rúg labdába a nemzetközi színtéren, akkor csodát nem is érdemes várni tőle.
Szakértők szerint már nem elég, ha valakiről ír a nemzetközi sajtó vagy eredményes a saját hazájában. Napjainkban az az igazi berobbanás, ha a sikervárományos startup képes átalakítani egy globális iparág szabályait, azaz - angol szakkifejezéssel - distruptive technológiát, üzleti modellt honosít meg. Vannak ilyenek? A hetilap elemzése szerint igen, még akkor is ha nem elegen, vagy nem kellően jó minőségben. A Facebook, a Twitter, az - Angry Birds játékról ismert - Rovio vagy épp az utóbb leszállóágba került Groupon és - a Farmville-lel nevet szerző - Zynga már más ligát és piaci elvárást jelentenek még a felmérésben kiemelkedő magyar startupok számára is.
![]() |
A TOP 10-es lista első három helyezettje
(a szakértőktől legtöbb szavazatot kapott induló, startup vállalkozások, a szavazatok sorrendjében)
1. Tresorit (az alapító csapat képünkön fent)
2. Distinction
3. Cellum
A teljes lista és további félszáz, sikergyanús sztorit felsoroló táblázat a Figyelő hetilap 2014/19-ik számában található meg.