Varga Mihály szerint megint bejön a hármas
2014-05-19 08:36
A nemzetgazdasági miniszter szerint április és június között is hármassal kezdődhet a GDP, s a második félévben sem csúszik 2 százalék alá a növekedés üteme.
Arra számítok, hogy a második negyedévben is hármassal kezdődik a GDP-mutató - reagált Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a napokban megjelent első negyedéves növekedési mutatóra a Figyelő Online munkatársának. A minisztert a százezredik online pénztárgép bekötése alkalmából múlt pénteken rendezett eseményen kérdeztük a növekedési adatról. A Központi Statisztikai Hivatal jelentése szerint az első három hónapban 3,5 százalékos volt a GDP-növekedés üteme egy évre visszatekintve, az előző negyedévhez képest pedig 1,1 százalék. Mindkét mutató kifejezetten erősnek számít az európai mezőnyben, az élbolyba sorolja Magyarországot.
A jó eredményhez kellett, hogy a statisztikai hivatal felülvizsgálja a korábbi negyedévekre kiadott számait. Bár az idei első negyedéves adat részletei még nem ismertek, de nagyon valószínű, hogy az eddig húzóerőnek számító export mellett a belső fogyasztás is hozzátett valamit a növekedéshez. Valamint az uniós pénzek kisöprése is, amihez a 2007-2013-as EU-s költségvetési ciklus végére érve sürgősen hozzá kellett látnia a kormánynak.
Varga Mihály mindezt nem vitatva jegyezte meg munkatársunknak, hogy végre a magánszektorból is kedvező jeleket tapasztalni, amit visszaigazolt a szintén a napokban megjelent építőipari statisztikai adat. Az egy évvel korábbihoz viszonyított 34,2 százalékos márciusi növekedési adat persze úgy számít kiugróan jónak hosszú évekre visszatekintve, hogy a bázisadat nagyon alacsony volt. Magyarul szerény szintről sikerült elmozdulni, de az építőipar még nagyon messze van attól, hogy elérje a kétezres évek közepére jellemző teljesítményét.
A miniszter szerint arra kell számítani, hogy a következő időszakban is az export maradhat a húzóerő a gazdaságban. Várakozása szerint az év harmadik és negyedik negyedévében is legalább kettessel kezdődő növekedési számot fogunk tapasztalni. Vagyis a GDP-pálya idén orrnehéz lesz, az év elején lendületesebb, majd enyhébb ütemű bővüléssel. Hasonló pályát ír le a költségvetés is, az év első felében felfutó deficittel, ami az év végéhez közeledve fokozatosan mérséklődhet. A hiány, de még inkább a bővülés előbb vázolt íve természetesen annak is betudható, hogy a választások előtt felpörögtek az állami beruházások, hogy még a voksolás előtt át lehessen adni azokat.
A Nemzetgazdasági Minisztérium 2 százalékos növekedést feltételezve tervezte az idei költségvetést. Varga Mihály szerint a jó első negyedévi eredmények alapján akár 2,5 százalékos is lehet idén a GDP. Az elemzők ennél optimistábbak, van köztük olyan, aki 3 százalékot meghaladó növekedést sem tart kizártnak. Feltételezhetően a szaktárcánál sem lepődnének meg, ha végül valahol 2,5 és 3,0 százalék közötti tartományban lenne a GDP idén, tehát magasabban, mint a jelenlegi prognózis. Főleg, hogy a magyar gazdaság szempontjából lényeges német gazdaság is jó erőben van, ami azt sejteti, hogy innen is támogatást kap a magyar GDP.