Nem csak a gyümölcsösöket érte kár. A szántóföldi, illetve egyes helyeken fóliás zöldség termelőknél is kárt okozott a vihar és jégverés. A VM konkrét példát is idézett: egy Tolna megyei dinnyetermesztőnél a vihar 2 hektár fóliasátrat ragadott el, amiben sárgadinnyét termesztettek. A sátornak nem csak a fóliáját, hanem vázszerkezetét is összehajtogatta a természeti jelenség. A dinnyén már dió nagyságú volt a termés, a kár több millió forint. Országos összesítés még nem készült a károkról, azok bejelentése folyamatos. Jelenleg annyit tudni, hogy a megyék többségéből eddig nagyobb károkat nem jelentettek.
Mindezek után a kérdés az, hogy a viharos időszak hogyan befolyásolhatja a felvásárlási árakat. Nyilván a terméskiesés, amennyiben komolyabb mértékű lesz, felfelé nyomja az árakat, vagyis a piacon drágábban juthatunk a gyümölcsökhöz, zöldségekhez, illetve a gabonából készült termékekhez. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy a májusi eső nem csak rosszat, de jót is hozott: az év eleje ugyanis csapadékban szegényebb volt, ahogy a VM fogalmaz, rendkívüli volt a szárazság. A május első napjaiban megérkezett jelentős mértékű csapadék eloszlatta a szárazság miatti félelmeket. Az is a jó terménykilátások mellett szól, hogy nem voltak komolyabb fagykárok a téli időszakban, köszönhetően az enyhe időjárásnak.
Az is kordában tarthatja az árakat, hogy Lettország és Litvánia kivételével a lényegesebb európai és fekete-tengeri gabonatermő régiókban sem kellett komolyabb téli és tavaszi veszteségekkel számolni. Az európai szántóföldi növények 2014-es terméskilátásai jelenleg jók. Vagyis a kínálat bőséges, van miből válogatni, ami a vevőnek kedvez az ár tekintetében.
Arra még nem vállalkozott a szaktárca, hogy konkrét termésbecslést adjon az idei évre vonatkozóan - a nyári aratásig hátralévő időszakban még számos tényező befolyásolhatja lényegesen a terméskilátásokat - de a május elején megérkezett csapadékos időjárás a határidős terményárakat nem hagyta érintetlenül. „A kilátások javulásával az árak bizonytalanok és általánosságban esést mutatnak" - írta megkeresésünkre a VM.
Jelenleg a piac a legfrissebb időjárási adatok alapján próbálja beárazni a 2014-es termést. A nyári aratásig még számos olyan tényező merülhet fel, ami komoly mértékben befolyásolhatja az aratáskor kialakuló átvételi árakat - jelezte a szaktárca. Reményeik szerint az árcsökkenésből adódó bevételkiesést kompenzálni fogja a termelőknél a javuló terméskilátásoknak köszönhető hektáronkénti hozamok növekedése. A hazai piaci és határidős árakat végső soron a világpiaci ármozgások fogják alakítani.