Orbán Viktor levelében kérte az Országgyűlés elnökének intézkedését, hogy a miniszterjelölteket - akiket a miniszterelnök javaslatára az államfő nevez ki tárcavezetőknek - a feladatkörük szerint hatáskörrel rendelkező parlamenti bizottságok meghallgassák a kinevezésük előtt.
A tíz miniszterjelölt közül ketten nem voltak tagjai a második Orbán-kormánynak: Trócsányi László eddigi párizsi nagykövet és Seszták Miklós KDNP-s országgyűlési képviselő. Utóbbi Németh Lászlónét váltja a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium élén. Az elmúlt négy év egyetlen női minisztere mellett a külügyeket irányító Martonyi János távozik a kabinetből, akinek utódja - a külgazdasággal kibővített tárca élén - Navracsics Tibor lesz - derül ki a névsorból.
Változás továbbá, hogy Lázár János eddig államtitkárként vezette a Miniszterelnökséget, amely minisztériumi rangot kap, és elsősorban a kormányzati koordinációt ellátó tárca lesz.
A jelöltek között szintén ketten vannak, akik nem országgyűlési képviselők: Trócsányi László és Pintér Sándor. A további nyolc jelölt közül hatan a Fidesz-frakcióban (Balog Zoltán, Fazekas Sándor, Hende Csaba, Navracsics Tibor, Varga Mihály és Lázár János), ketten pedig (Semjén Zsolt és Seszták Miklós) a KDNP képviselőcsoportjában ülnek a Házban.
Az Országgyűlés hétfőn fogadta el azt a törvényjavaslatot, amelynek értelmében kilenc minisztériummal működik majd a harmadik Orbán-kormány. Az már ennek az előterjesztésnek a benyújtásakor kiderült, hogy megszűnik az eddig Navracsics Tibor vezette Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, az igazságügy önálló tárcát kap. Orbán Viktor a múlt héten a Brüsszellel vívott folyamatos csatákkal indokolta az önálló Igazságügyi Minisztérium létrehozását. A közigazgatás a Miniszterelnökséghez kerül, csakúgy, mint a vidékfejlesztés.
Lázár János korábbi tájékoztatása szerint a leendő tárcavezetők bizottsági meghallgatása június 2-án, azaz jövő hétfőn kezdődik, a miniszterek június 6-án tesznek esküt, és várhatóan június 15-ig Orbán Viktor megnevezi az összes államtitkárt.