Dörzsölt kisvárdai ügyvéd és üzletember, akinek különleges epizódok is voltak az életében, így korántsem támadhatatlan. Kinevezését egy szűk kör határozta el, de a külső és elsősorban a belső támadások elől rejtegették. Seszták ugyanis annak a nagy tervnek a része, hogy a gazdaság-politikát, például az energetikát politikusok irányítsák és ne az elmúlt ciklusban nagy szerepet kapó üzleti hátország. Seszták ugyanis közvetlenül Orbánhoz kötődik, Simicska Lajos és Nyerges Zsolt így távolabb került az NFM közvetlen kontrolljától.
Izgatottan hívogatták egymást május 29-án este a KDNP vezető politikusai. „Hallottad? Mi ez? Mi a háttér?" Egymás között senki sem próbálta tagadni, hogy tökéletesen meglepte az, hogy a 46 éves Seszták Miklós kisvárdai KDNP-s politikus lesz az újabb Orbán-kormányban a fejlesztési miniszter. Akik jobban ismerték a Fidesz belső viszonyait, azoknak azért nem volt teljesen meglepő a legfelsőbb fideszes körökben is jól mozgó szabolcsi ügyvéd neve. Sesztákot ugyanis nagyon szűk körben már hetekkel ezelőtt kitalálták. Ez a szűk kör nagyon vigyázott arra, hogy a bejelentés előtt ne szivárogjon ki az ötlet, ne támadják le, az amúgy sokféle régi életrajzi elem miatt támadható jogászt. Van, aki szerint a baloldali média karakter-gyilkosságától védték, van, aki szerint meg dehogyis, hanem éppen a jobboldali ellenszéltől kellett óvni. Bármennyire is meglepő ugyanis, de a Fidesz legfelső vezetésében úgy értékelték, hogy a közvetlenül Orbánhoz becsatornázott politikus kinevezése elsősorban az energetikában is erőssé váló Nyerges Zsolt, illetve általában is a Simicska Lajos nevével fémjelzett üzleti kör számára volt kellemetlen meglepetés, az érintettek állítólag nem is fogadták kitörő lelkesedéssel a személyi döntést.
A közvetlen politikai vezetés alatti szinteken, illetve konkrétan a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban és a hozzá tartozó fontos cégekben sokan bevallották a Figyelőnek, hogy bombaként hatott a hír. Tucatnyian kezdtek a sajtóhoz hasonlatos „tényfeltárásba", „guglizásába", és próbálták kideríteni, hogy ki is ez a Seszták. A Figyelő úgy tudja, hogy a Fideszen belül az NFM vezetésével, konkrétan Németh Lászlóné személyével sokan voltak elégedetlenek, ahogy egyik forrásunk fogalmazott. „Zsuzsa kiváló bankszakember volt az MFB-ben, és a minisztérium élén is eleinte egész ügyesen vitte a feladatokat, jobban mozgatta a csapatot, mint korábban Fellegi, de az alapszervezeteket zavarta, hogy népszerűtlen, hogy nem nyilatkozik, rossz aurája van és mindenki úgy kezeli, hogy egyértelműen Loius (Simicska Lajos - a szerk.) embere. Változtatni kellett! Seszták bekötöttségét nem ismerem, de így talán más sem, lehet abban bízni, hogy a közvélemény nem fogja összekötni Simicskával, egy könnyen irányítható, lojális embernek adta át a felelős feladatot Orbán. Németh Lászlóné pedig foglalkozhat Pakssal."
Ez egy értelmezés, amely szerint a fideszes politikusok kezdték úgy érezni, hogy megfojthatja őket a gazdasági lobbi, vissza kellett venni a teret. Vagyis ugyanaz történt, mint amikor a fejlesztési forrásoknál Nyerges Attila főtanácsadó lemondani kényszerült (Nyerges Zsolt üzletember testvéréről van szó) és Lázár János érkezett. Ezen értelmezés szerint a megfontolás ugyanaz volt, esetenként oda lehet engedni a Simicska-lobbit az ügyekhez, de ne közvetlenül legyenek ott a bödönnél, a gazdasági növekedés és a helyi vállalkozók helyzetbe hozását kell hirdetni, különben az alapszervezetek már lázadoznak. De kis ez a Seszták Tamás?
|
CSALÁD
Barátai, pályatársai, a Figyelővel háttérbeszélgetést folytató politikusok segítségével mi is igyekeztünk informálódni. Az ötgyermekes görög katolikus papi családból származó Seszták Miklós szélesebb értelemben vett családja nagyon ismert a környéken és igen jómódú. Unokatestvére Seszták Tamás például a top 100-as milliárdos listáknak is állandó szereplője. Nem maga szerezte a vagyonát, hanem nemrégiben elhunyt édesapjától, Seszták Imrétől örökölte. Ő a hazai gázipar egyik legnagyobb tudású szakembere volt, akinek cége, az egykori Turbo-csoport ma már az Olajterv-csoport része. A vásárosnaményi származású Seszták Imre olyannyira elismert volt, hogy főművét, a beregdaróci kompresszorállomást halála után egy évvel elnevezték róla, erről a Mol-csoporthoz tartozó FGSZ döntött. érdekesség, hogy a családnak ez az ága pont a baloldalon bírt jó kapcsolatokkal.
Maga Seszták Miklós barátai szerint igazi dörzsölt jogász, egyetemi társai szerint már két évtizede is nagy „seftes" volt, miközben forrásaink bevallottan nagyon kedvelték a jó eszű, intelligens, bár az egyetemen nem kimagasló srácot: „Miki egyszerűen nem izgulta túl magát a jogi egyetemen'" - mondták róla. Inkább üzletelt, és mindig voltak ötletei, amelyeket remekül ismert fel és ragadott meg. Ezek sokszor a szűkebben vett szabolcsi térségéhez kapcsolódtak (Kisvárda című írásunkat lásd keretben!). Ukrajnából faházakat hozott be, majd a Kárpátaljából tömegesen Magyarországra áttelepülő vállalkozó szelleműmagyaroknak egyszerű társasági szerződésmintát gyártott. Egy oldal volt az egész, ezen még a társaság tevékenységei is szerepeltek. Seszták egy ilyen jogi munkáért 50 ezer forintot kért csak, viszont volt olyan nap, hogy ötven ilyet eladott. Később már elsősorban ügyvédi praxisából gazdagodott meg.
A portré folytatását a Figyelő hetilap 2014/23. számában olvashatják!