Hornyák László, az Orvostechnikai Szövetség elnöke arra mutatott rá, hogy ami a gazdasági kormányzatnak siker, mármint az, hogy 3 százalék alá sikerült vinnie az államháztartási hiányt, az a másik oldalon kudarc. Az egészségügyi beszállítók, vállalkozások tönkre mennek abba, hogy a finanszírozás nem veszi figyelembe sem az inflációt, sem az amortizációt, holott az inflációs hatás 43 százalék volt, a költségek pedig több, mint duplájára nőttek. „A minél olcsóbb, annál jobb szemlélettől jó lenne megszabadulni, ez egy lefelé menő spirál, sehova nem vezet" ¬ hangsúlyozta. Jakab Zoltán, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az ágazatnak egységesen kell kommunikálni a kormány irányában: plusz forrásra van szükség. Az ágazat többre lenne képes, mint amit most tud nyújtani - húzta alá. Magyarázata szerint nem a válság az oka annak, hogy kevesebb jut az egészségügyre, sokkal inkább a társadalom és a döntéshozók részéről megmutatkozó bizalomhiány. Ezért elsősorban a politikai döntéshozókat kell meggyőzni arról, érdemes és szükséges az ágazatra költeni.
TANÍTANI A KORMÁNYT
A kórházak forrás szempontjából kiszáradtak, keresik a megoldást, minden alkalmat meg akarnak ragadni, hogy plusz bevételhez jussanak. Ezen a téren az Uzsoki Kórház úttörő szerepet tölt be, de más kórházak is próbálkoznak.
A következő négy év legnagyobb kihívása, hogy a kabinet meghatározza, mi az állam szerepe, s hol lesz a helye a magánellátásnak. Lényeges , hogy a fizetős betegek miatt ne kerüljenek rosszabb helyzetbe, mint azok, akik nem tudnak maguknak jobb ellátást megfizetni. Több felszólaló hangsúlyozta, szabályozásra vár a fizetős ellátás integrálása az állami egészségügybe. Veszélye azonban az, hogy populista témát lehet belőle kreálni. Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Menedzserképző Központ programvezetője megjegyezte, edukálni kell a politikusokat, a szakmának meg kell tanulni az ő nyelvükön beszélni, nem távolról fintorogni rájuk. A fizetős ellátás szabályozását is rendezni kell - hangzott el a konferencián - beemelése az ellátásba azonban kényes helyzetet teremt, mivel a Fidesz kezdeményezésére vetette el 2008-as népszavazáskor az állampolgárok 85 százaléka a vizitdíjat. „Nehéz lesz ezek után a kormánypártnak ebben a kérdésben jót lépni, a vizitdíj elutasítottsága kellemetlen korlát" - érvelt Sinkó Eszter. Éger István, a MOK elnöke megjegyezte, a fizetős ellátásból valóban lehet populista kérdést faragni, mégsem lehet a szőnyeg alá söpörni, azért, mert ennyi pénzből nem lehet jó színvonalú egészségügyi ellátást működtetni. Politikai, gazdasági döntést igényel, hogy honnan teremtünk elő plusz pénzeket, ebbe belefér a szabályozott fizetős ellátás is.
Dénes Tamás, a Magyar Rezidens Szövetség nevében arra hívta fel a figyelmet, hogy nemcsak az ellátás, hanem az orvosképzés területén is érezhető a forráshiány. Folyamatosan csökken a hatodéves orvostanhallgatók elégedettsége a gyakorlati képzést illetően. Nincs sok idő- üzente a Rezidens Szövetség is a politikának a konferencián. Olyan mértékű az orvos és nővérhiány, hogy az már a betegellátást veszélyezteti. Dénes Tamás megemlítette, mind több pert indítanak a betegek és hozzátartozóik, ám arról kevés szó esik, hogy az állam nem teremti meg a jó színvonalú gyógyítás feltételeit. „ Maga a rendszer a vétkes a gondatlan veszélyeztetésért" - érvelt. Hans Hofstraat, a Philips, kutatási alelnöke előadásában kiemelte, a betegközpontú ellátás megteremtése a cél, s ez a feladat a nemzetközi szintéren is fontos kihívás, e célnak alárendelten kell Magyarországon az ellátást megszervezni. Jakab Zoltán, az Innovatív Gyógyszer gyártók Egyesületének elnöke arról beszélt, holisztikus szemlélettel kell szemlélni az egészségügyet, az orvosoknak nincs elég ideje a betegekre, mindenki rohan, leterhelt, holott fontos, hogy a betegek informáltak, tájékozottak legyenek, s maguk is részt vegyenek a gyógyulásukban. Egy friss felmérés szerint a páciensek jó, ha az orvosok által átadott információk harmadát megjegyzik. Ezen a téren óriási a tartalék, hiszen ha jól informált a beteg, s tájékozott a prevenciót illetően, az az egész rendszer számára megtakarítást jelent.