A teljes lengyel politikai életet szétzilálta néhány nyilvánosságra hozott felvétel a kormány tagjainak háttérbeszélgetéseiből. A botrány előrehozott választásokat hozhat, és súlyos csapást mérhet Lengyelország régiós dominanciájára.
Botránysorozat rázta meg a rendszerváltó országok közül a legsikeresebbek közé emelkedő Lengyelországot. Nemcsak a kormány bukhat, de a lengyel modell és a kínkeservesen elért régiós vezető szerep is jókora csapást kaphat. A történet lényege röviden: Marek Belka a lengyel jegybank elnöke és Barlomiej Sienkiewicz belügyminiszter egy étteremben arról beszélgettek, hogy a jegybankon keresztül történő államkötvény vásárlásokkal miként lehetne javítani a büdzsé igencsak siralmas állapotát. A költségvetés jegybank általi finanszírozását Lengyelországban is tiltja a törvény. Marek Belka ezt ahhoz a feltételhez kötötte, ha a kormányfő meneszti Jacek Rostowski pénzügyminisztert. Ez később be is következett, Donald Tusk miniszterelnök több más miniszterével egyetemben tavaly novemberben lecserélte Rostowskit. Ez a 2013 júliusában megtörtént beszélgetés után pár hónappal történt.
|
A felvételt a Wprost című hetilap közölte le, amely később részben az ellene folytatott, s törvénytelennek minősített rendőri és ügyészségi eljárás nyomán dobott még egy nagyot: nyilvánosságra hozta a pénzügyminiszter helyettes és a korábbi közlekedési miniszter lehallgatott beszélgetését. Az ex-miniszter arra kérte még aktív kollégáját, hogy állítsák le a felesége ellen folytatott pénzügyi vizsgálatot. Az ügyekből könnyen előre hozott választás lehet, ezt maga a kormányfő se zárta ki. Az is bizonyos, hogy a közép-kelet európai régióban nagy befolyást szerzett Lengyelország nemzetközi hatalmi súlya egy időre mindenképpen megroppan. Így veszélybe került Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter karrierje is, akit nemrég jelöltek az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselői posztjára. Sikorski és a lengyel kormány egyébként korábban nagyon hevesen kikelt Moszkva ellen annak ukrán politikája kapcsán. Így a varsói utca szinte egyhangúan arra tippel, hogy a Kremlben rendelték meg a lehallgatásokat és azokat Moszkva szivárogtatta ki.
További részletek a Figyelő hetilap 2014/26. számában.