Most kell lakást venni!

Halaska Gábor
2014-06-26 17:42
Lakóingatlan-piaci trendek: jóval több lakás cserélt gazdát a tavaszi hónapokban, mint korábban, így egyre bizakodóbbak az ingatlanpiaci szereplők.

Túl vagyunk a mélyponton, de a mostani növekedés még közel sem egészséges piacot jelent, csak annyit, hogy a klinikai halál állapotából sikerült visszahozni a beteget - foglalta össze egy szakértő sommásan az utóbbi pár hónapban tapasztalható lakáspiaci pezsgést. 2013 volt a mélypont sok tekintetben, ám a múlt év végére, az idei elejére az 5-6 esztendő alatt felhalmozott, több százezer családot érintő elhalasztott kereslet megtette a hatását, felpörögtek az adásvételek (lásd az ezeket mutató grafikonokat), és az idén megállt az árcsökkenés (lásd az FHB-árindexet mutató adatsort).

Hiányzó újak
A továbbra is jelen lévő devizahitel-probléma, a bizalomvesztés miatt tízből nyolc-kilenc magánvásárló ma is készpénzzel fizet. A kedvezményes hitellehetőségeket is csak pár ezren (igaz, egyre többen) használják ki, az új ingatlanra igénybe vehető szocpolt kevesebben. Már csak azért is, mert a fővárost és a nyugati országrészt leszámítva az újlakás-építés gyakorlatilag leállt. A tavaly országszerte átadott 7300 lakóingatlan az egészséges szint hatoda, de még az éppen elfogadhatónak is csak a harmada (lásd az építési engedélyeket és az átadott lakásszámot mutató ábrát). Szerencsére a használtpiacon van élénkülés: nemcsak az árak esése állt meg, de a Duna House becslése szerint a tavalyi 83,6 ezer után az idén akár 100 ezer lakóingatlan is gazdát cserélhet, ezt az első öt hónap adásvételi száma is alátámasztani látszik (lásd az éves és a havi adásvételeket mutató adatsorokat).

Enyhülő devizafeszültség
A hitelezés 2013 második felében élénkült kissé: a 90 milliárd forintnyi új lakáshitel közel 50 százalékkal több a 2012 utolsó hat hónapjában kiadottnál, sőt, a tavalyi értéknek már 30 százaléka támogatott. Más kérdés, hogy még 2009-ben is 142 milliárd forint felett volt ugyanez az adat. A Kúria döntése mellett a végtörlesztés, az árfolyamgát és a Nemzeti Eszközkezelő (NET) viszonylagos sikere is enyhíti a devizahitel-feszültséget.

További részletek: elemzés és grafikonok a Figyelő 2014/26-ik számában, ami csütörtöktől kapható.